Wzrósł popyt na mieszkania w IV kwartale

Liczba transakcji zawartych przez deweloperów w trzecim kwartale tego roku była porównywalna z poziomem sprzedaży, jaki odnotowywali w okresie boomu. Natomiast ostatnie tygodnie pokazują, że popyt na mieszkania wzrósł jeszcze bardziej. Do zakupów motywują przede wszystkim korzystne dla kredytobiorców zmiany na rynku finansowym. Obniżka stóp procentowych przełożyła się na mniejsze obciążenie spłatą zobowiązań i lekki wzrost zdolności kredytowej.

Podkreślić należy, że ofertę rynku pierwotnego dostosowano do realnych możliwości strony popytowej. Dotyczy to zarówno optymalizacji cen ofertowych, jak i redukcji metrażu wprowadzanych na rynek mieszkań. Do zakupu zachęcają również sami deweloperzy różnego rodzaju promocjami, cenowymi i poza cenowymi. W całej szerokiej gamie bonusów coraz częściej znaleźć można wykończenie mieszkań pod klucz.

– Najchętniej kupowane są mieszkania gotowe. Dla klientów liczy się standard inwestycji i termin odbioru kluczy. Mieszkania, do których można się od razu wprowadzić są bardzo poszukiwanym towarem. Coraz więcej osób chce kupić już wykończone lokale. Stąd na warszawskim Osiedlu Alpha wprowadziliśmy nowy system sprzedaży, oferując wykończenie w cenie mieszkania. Nasi klienci mogą zamieszkać od razu po zakupie, bo zakończyliśmy już budowę projektu – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

Zadowalające wyniki sprzedaży deweloperzy zawdzięczają również nowym przepisom, które mają dopiero zacząć obowiązywać na rynku finansowym. Z bankowych ofert znikną kredyty udzielane na 100 procent wartości nieruchomości. Od początku 2014 roku banki będą wymagały od klientów co najmniej 5 proc. wkładu własnego. To z pewnością przyspieszyło decyzję części nabywców o zakupie.

Dobre wyniki sprzedaży, jakimi może pochwalić się wiele spółek to także efekt napływających informacji o poprawie kondycji polskiej i światowej gospodarki. Działa to korzystnie na nastroje kupujących.

Okazało się, że ten czynnik ma też niebagatelne znaczenie dla firm deweloperskich, które znowu zaczęły więcej budować. Deweloperzy zapowiadają rozpoczęcie realizacji nowych projektów, co wiąże się również z uchwaleniem ustawy, wprowadzającej program Mieszkanie dla Młodych wspierający nabywców nowych mieszkań oraz planem utworzenia przez BGK funduszu mieszkań na wynajem i przeznaczenia na ten cel 5 mld złotych.

Powoli wprowadzane na rynek nowe inwestycje i szybkie tempo sprzedaży przyniosło w ostatnim czasie spadek liczby mieszkań dostępnych w ofercie rynkowej. Dane GUS za ostatni miesiąc pokazują jednak. że już po raz czwarty na rynku deweloperskim nastąpiło ożywienie, jeśli chodzi o liczbę rozpoczynanych inwestycji. W październiku deweloperzy rozpoczęli budowę 7 tys. mieszkań. I jest to wynik aż o 81,9 proc. wyższy w stosunku do ubiegłego roku.
Również w zestawieniu z wynikami z 2011 i 2010 roku, poprawa jest bardzo widoczna. Już od kilku miesięcy dane GUS wykazują dynamikę wzrostu liczby budów rozpoczynanych przez deweloperów.

Autor: RED Real Estate Development

 

Inne w tej kategorii...