Jak przetrwać remont bez szkody dla związku?

Nie tylko zdrada czy długotrwała rozłąka może być przyczyną rozpadu związku. Jednym z najczęstszych powodów jest… remont mieszkania. Zadziwiające ale montaż nowej kuchni czy malowanie ścian w mieszkaniu często bezlitośnie wydobywa na światło dzienne rysy i pęknięcia najlepszego nawet związku. Nie jeden związek stanął w obliczu kryzysu spowodowanym wyborem płytek do łazienki czy ustawienia mebli w sypialni.

Brak wspólnej wizji nowego wyglądu mieszkania czy domu, brak konkretnego planu i jasnego określenia budżetu, skupianie się na detalach nie na ogóle, starcie silnych charakterów, zbyt duży wpływ opinii innych to przede najczęstsze błędy popełniane przez pary podczas remontu.

Niezależnie od tego czy chodzi o pomalowanie ścian w sypialni czy gruntowne przemeblowanie mieszkania lub urządzenie 200-metrowego domu każdy remont to wyzwanie dla związku.

Jak więc przetrwać remont bez szkody dla związku?

Przede wszystkim zróbcie burzę mózgów i spiszcie wszystkie swoje pomysły, łącznie z tymi najbardziej szalonymi. Upewnijcie się czego oboje chcecie. A potem szczegółowo, punkt po punkcie ustalcie: kolory ścian, tapeta czy farba, wzór kafelków czy styl aranżacji wnętrza. Zgódźcie się w kwestii tego, czy ma to być totalna metamorfoza czy jedynie kosmetyczne odświeżenie pomieszczeń. Możecie przygotować projekty wymarzonego pokoju czy łazienki i potem wspólnie zastanowić się co do siebie pasuje.A także szukać inspiracji w programach o aranżacji wnętrz.

Uwzględnijcie gusta obojga. Pomieszczenia muszą się podobać każdemu z lokatorów. Zarówno Wam, jak i waszym dzieciom. Jeżeli nie możecie dojść do porozumienia w kwestii koloru ścian możecie pójść na kompromis: jedno wybiera kolor ścian do pokoju gościnnego a drugie do sypialni, jedno do łazienki a drugie do kuchni. Nigdy jednak nie należy robić nikomu na złość. Można też pomyśleć o dwóch kolorach ścian w pomieszczeniu. Kontrastowe kolory np. zielony i pomarańczowy czy śmietankowy i granat będą nie tylko Waszym porozumieniem ale również modnym wystrojem.

Umówcie się kto odpowiada za co i nie wchodźcie sobie w zakres zadań. Nie ma znaczenia czy remont robicie sami czy zlecacie go fachowcom, podział obowiązków jest bardzo ważny.

Przede wszystkim najważniejsze jest aby ze sobą współpracować, pamiętać o wzajemnych upodobaniach i potrzebach. Jeżeli już naprawdę nie możecie zdecydować się w jakiejś kwestii poproście o pomoc znajomych albo wybierzcie opcję bardziej praktyczną. Funkcjonalność stanowi doskonały kompromis. Zawsze można spotkać się w połowie drogi … i wybrać trzecią opcję.

Inne w tej kategorii...