Procedura odbioru mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera to moment, na który czeka każdy jego właściciel. Jeśli jednak wydaje się nam, że to koniec oczekiwania, to jesteśmy w błędzie. Niestety mamy przed sobą jeszcze trochę czynności do wykonania, zanim przestąpimy próg swojego długo wyczekiwanego mieszkania.

W odróżnieniu od dewelopera, który ma duże doświadczenie, większość osób nie wie do końca, jak powinien przebiegać odbiór mieszkania. Tym bardziej, jeśli mieszkanie to jest ich pierwszym w życiu. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, które – mamy nadzieję – będą pomocne przy przechodzeniu przez procedurę odbioru mieszkania.

Rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania, jest pora dnia. Ważne, aby odbiór nie następował w późnych godzinach popołudniowych ani wieczornych, ponieważ wszelkie mankamenty wykończenia nie będą wówczas widoczne. W dziennym świetle zauważymy natomiast wszelkie niedoróbki i uchybienia jak np. pęknięcia w tynku.

Pamiętajmy, że nie powinniśmy ufać deweloperowi na słowo. W dniu umówienia spotkania i odbioru mieszkania powinniśmy mieć przy sobie metrówkę i  poziomicę. Powinniśmy dokonać szczegółowych pomiarów i sprawdzić, czy powierzchnia mieszkania jest zgodna z umową. Jeśli nie, mamy prawo ubiegać się o zwrot kwoty za różnicę w metrażu. Sprawdźmy czy ściany są proste, a wylewki równe i gładkie. Jeśli mamy przy sobie dodatkowo kątownik, możemy sprawdzić, czy wszystkie katy w naszym mieszkaniu są proste. Wbrew pozorom jest to niezwykle ważne, ponieważ nierówne kąty i ściany utrudniają późniejsze urządzenie mieszkania.

ID-10028343

Następnym krokiem jest sprawdzenie, czy wszystkie drzwi nie skrzypią ani nie są krzywe. To samo dotyczy drzwi balkonowych. Jeśli chodzi o okna, to bardzo ważne jest, aby przy odbiorze okna były czyste. Znaną wśród deweloperów praktyką jest zostawianie okien niedomytych, ponieważ dzięki temu mogą zamaskować ewentualne rysy i wady.

Często deweloperzy poganiają nas w trakcie odbioru – nie dajmy się sprowokować. Nierzadko chcą w ten sposób nie tylko przyśpieszyć czas oględzin mieszkania, ale i zamaskować ważne uchybienia. Zachowajmy więc spokój i spokojnie sprawdźmy dokładnie każde pomieszczenie.
Jeśli wraz z mieszkaniem kupiliśmy miejsce parkingowe lub komórkę lokatorską, to koniecznie sprawdźmy, czy rzeczywiście przydzielono nam odpowiednie stanowisko. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdzie np. miejsce postojowe lub komórka lokatorska będzie znacząco oddalona od tego miejsca, które uprzednio nas interesowało, i które mamy wpisane w umowie. Może wydawać się to błahą sprawą, a w perspektywie czasu może być dla nas utrudnieniem.
Protokół jest dokumentem, od którego dużo zależy. Podpisując go potwierdzamy, że mieszkanie jest zgodne z umową i odpowiada nam jego stan techniczny. Jeśli wiec mamy jakiekolwiek zastrzeżenia co do stanu mieszkania czy lokalizacji miejsca parkingowego, w żadnym wypadku nie podpisujmy protokołu odbioru.

Jeśli mamy obiekcje co do realizacji przedmiotu umowy, którym jest mieszkanie, skonsultujmy je z deweloperem, aby ustalić termin usunięcia wad lub alternatywne rozwiązanie.

Po dokonaniu odbioru mieszkania musimy jeszcze spotkać się z notariuszem aby uregulować należność za taksę notarialną, a także zapłacić należne Państwu podatki. Dopiero po dopełnieniu tych obowiązków możemy cieszyć się naszym nowym mieszkaniem.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...