Raport cenowy z rynku wtórnego: Wrocław, lipiec 2017.

Wrocław to jedno z najdroższych miast w Polsce – jeśli chodzi o ceny mieszkań. Rozpiętość stawek jest ogromna – od około 4500 zł za mieszkania do remontu i dalsze lokalizacje po ponad 10 tys. zł za prestiżowe nieruchomości w centrum.

Od kilku lat ceny mieszkań we Wrocławiu się praktycznie nie zmieniają. Mówimy jedynie o kosmetycznych ruchach. To zresztą cecha całego polskiego rynku nieruchomości. Trwa na nim stabilizacja. Wg NBP aktualna średnia cenowa to około 5400 zł/mkw na rynku wtórnym i 6130 na rynku pierwotnym. To dane za I kw. 2017. Porównanie cen rok do roku pokazuje nawet, że stawki nieznacznie zmalały – względem I kw. 2016 o 100 zł/mkw. na rynku pierwotnym i 90 zł na rynku wtórnym. Jak na czas 12 miesięcy są to nikłe zmiany cen. O żadnym trendzie spadkowym we Wrocławiu nie ma mowy.

Co prawda niewiele wskazuje też, że miałyby one w najbliższym czasie dynamicznie iść w górę, natomiast z inwestycyjnego punktu widzenia kupno nieruchomości w Stolicy Dolnego Śląska obecnie może być świetnym posunięciem z uwagi na rozwinięty rynek najmu. Duże zapotrzebowanie na mieszkania, wzmagane przez obcokrajowców, sprawia, że z wynajmem nie powinno być większego problemu niezależnie od rejonu miasta. Obecnie stopy zwrotu z wynajmu mieszkań we Wrocławiu szacuje się na około 5 proc. rocznie.

Z danych analityków WGN wynika, że średnio za mieszkania używane we Wrocławiu płaci się obecnie 5200 – 5600 zł/mkw. Sprawdzamy, które lokalizacje są najdroższe, a które najtańsze latem 2017

Ścisłe centrum

Bezsprzecznie najdroższa i najbardziej prestiżowa lokalizacja wrocławska, z przeciętnymi cenami na poziomie około 8 – 9 tys. zł /mkw. Przykładowa oferta to trzypokojowe, 67 – metrowe mieszkanie w kilkunastoletniej plombie między zabytkowymi kamieniczkami starówki. Taka nieruchomość to koszt rzędu 600 tys. zł. Stawka za metr kwadratowy przekracza 9 tys. Inna, przykładowa oferta ze Starego Miasta, to mieszkanie w nowym budownictwie (rok 2001) w sąsiedztwie Starówki, wycenione na 660 tys. zł, za 76 mkw., a więc po 8500 zł za metr.

Jeśli ktoś jednak chciałby mieszkać w samym Rynku, powinien się przygotować na ceny wynoszące przynajmniej 10 tys. zł/mkw. Przykładowa oferta to 58 – metrowe mieszkanie w zabytkowej kamienicy w Rynku, wycenione na ponad 800 tys., co daje około 14 tys. zł za metr.

Szerokie centrum miasta

Poza ścisłym centrum podwyższone ceny częściej spotykamy w promieniu około 3 – 4 km od Rynku. Chodzi o rejon ciągnący się wzdłuż fosy miejskiej do ulicy Piłsudskiego i nieco dalej na bliskie Krzyki na południu – mniej więcej do ronda Powstańców Śląskich, na Zachodzi jest to obszar sięgający do skrzyżowania Legnickiej ze Strzegomską.

Na tym obszarze miasta częściej napotkamy ceny wynoszące około 6 – 7 tys. zł/mkw. Podobnie podwyższone stawki cechują też niektóre dzielnice nawet bardziej oddalone, ale mające opinię zielonych miejskich enklaw – postrzegane jako atrakcyjne ze względu na bliskości terenów rekreacyjnych, zieleń i ciszę. Chodzi m.in. o Karłowice, Zacisze, Biskupin.

Specyficzną sytuację cenową mamy natomiast na Śródmieściu. Jest to rejon graniczący ze Starym Miastem. Ceny powinny być tu więc siłą rzeczy wysokie. Jednak ze względu na rodzaj zabudowy – zabytkowe kamienice i ich różny stan techniczny, ceny mieszkań są również mocno zróżnicowane. W kamienicach o złym stanie ogólnym znajdziemy mieszkania przecenione. Z drugiej strony – niektóre nieruchomości mają stawki wyraźnie powyżej średniej. Dwupoziomowy apartament na Śródmieściu, w nowej plombie między kamienicami wyceniono na 7000 zł/mkw. Za 75 mkw. należy zapłacić 530 tys. zł.

Blokowiska i peryferie

Ceny mieszkań na dużych osiedlach mieszkaniowych z wielkiej płyty plasują się na przeciętnym, jak na Wrocław poziomie. Standardowe stawki oscylują w przedziale 5200 – 5500 zł/mkw.
Najtańsze rejony miasta, gdzie spotykamy oferty nawet poniżej 5000 zł za metr to wysunięte osiedla takie jak Psie Pole, Sołtysowice na północy, Leśnica na zachodzie, czy Brochów i Księże na południu. Tutaj stawki za mieszkania zaczynają się nawet poniżej 4500 zł od metra kwadratowego.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...