Wrocław – gdzie najdroższe, a gdzie najtańsze mieszkania na sprzedaż?

W tym tekście krótko scharakteryzujemy ofertę mieszkaniową i ceny mieszkań na sprzedaż w pięciu dzielnicach miasta: na Starym Mieście, Śródmieściu, Fabrycznej, Psim Polu i Krzykach. Średnie ceny nowych mieszkań w skali całego miasta wynoszą obecnie 6300 zł/mkw. Na rynku wtórnym przeciętna stawka to 5445 zł. Wrocław jest jednym z pięciu miast, gdzie ceny mieszkań używanych są wyższe od 5000 zł, a nowych – powyżej 6000 zł/mkw. Chodzi o takie ośrodki jak, oprócz Wrocławia, Warszawa, Poznań, Gdańsk i Kraków.

Dane analityków WGN potwierdzają informacje banku centralnego, z zastrzeżeniem, że stawki w segmencie popularnym, a więc najchętniej wybieranym przez przeciętnych klientów są nieco niższe. Średnie cenowe zawyża natomiast oferta nieruchomości luksusowych i o podwyższonym standardzie, gdzie ceny mogą sięgać nawet powyżej 20 tys. zł/mkw. (przykładowo: OVO Wrocław).

Dzielnice Wrocławia – najtańsze lokalizacje

Najtańsze mieszkania na sprzedaż na rynku pierwotnym i wtórnym spotykamy oczywiście na peryferiach. Ceny za nowe mieszkania w oddalonych rejonach miasta zaczynają się od około 4300 zł za metr kwadratowy. Warto zaznaczyć, że oferta wcale nie odbiega standardem od droższych nieruchomości bliżej położonych. Do najtańszych lokalizacji wrocławskich na pewno należy osiedle Leśnica, gdzie – przykładowo – za nowe mieszkania w inwestycji przy ul. Miodowej płaci się od 4300 zł/mkw. Tanie są również oddalone rejony dzielnicy Fabryczna – takie jak np. Złotniki, czy Stabłowice, gdzie bardzo mocno realizowane są nowe inwestycje deweloperskie. Powstają tu w praktyce od zera nowe osiedla mieszkaniowe.
Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu kosztują od około 4300 zł/mkw. do nawet kilkunastu tysięcy. Rozbieżność cenowa jest oczywiście mocno skorelowana z lokalizacjami. Premiowane jest centrum miasta oraz atrakcyjnie zlokalizowane osiedla o charakterze willowym. Natomiast najtańsze są oddalone, peryferyjne osiedla w mieście, stosunkowo przystępna cenowo jest też wielka płyta.

Wrocław należy do najdroższych rynków mieszkaniowych w naszym kraju. Z danych NBP za II kw. 2017 wynika, że stolica Dolnego Śląska należy do ścisłego grona „topowych” lokalizacji, a więc 5 najsilniejszych rynków mieszkaniowych w Polsce, gdzie ceny mieszkań na sprzedaż na rynku wtórnym wynoszą powyżej 5000 zł/mkw. natomiast na rynku pierwotnym jest to powyżej 6000 zł (w Warszawie powyżej 7000 zł). We Wrocławiu średnie ceny nowych mieszkań w skali całego miasta wynoszą obecnie 6300 zł/mkw. Na rynku wtórnym przeciętna stawka to 5445 zł.

Dane analityków WGN, na podstawie ofert sprzedażowych, generalnie potwierdzają informacje banku centralnego, z zastrzeżeniem, że stawki w segmencie popularnym są nieco niższe, bowiem na średnią nie wpływa tu oferta najdroższa.

Poniżej, krótka charakterystyka dzielnic Wrocławia od najtańszych do najdroższych na rynku mieszkaniowym.

Psie Pole

Dzielnica na północnych peryferiach miasta, z racji oddalenia ciesząca się nieco mniejszą popularnością, choć należy dodać, że dzięki rozbudowom, poprawie sieci drogowej i nowym inwestycjom obraz i atrakcyjność Psiego Pola się poprawia. Oferta mieszkań na sprzedaż jest tu dosyć przystępna cenowo. Dla przykładu: 43 – metrowe mieszkanie w nowym budownictwie można kupić tu w cenie 215 tysięcy złotych, czyli po 5000 zł/ mkw.

Fabryczna

To duża dzielnica w zachodniej części miasta. Ceny są tu dość zróżnicowane, ale do najtańszych należą lokalizacje peryferyjne. Wymienimy tu więc osiedle Leśnica oraz silnie rozbudowujące się rejony, takie jak choćby Stabłowice czy Złotniki. Przykładowo – za mieszkania na sprzedaż na nowym Osiedlu Miodowa w Leśnicy płaci się od około 4300 zł/mkw.
Na Fabrycznej spotykamy najwięcej ofert mieszkań na sprzedaż w blokach na dużych osiedlach mieszkaniowych, takich jak Gądów, Nowy Dwór, Popowice. Ceny za mieszkania w wielkiej płycie na rynku wtórnym są zazwyczaj nieco niższe niż średnie. Z danych WGN wynika, że przeciętne stawki za bloki wynoszą około 5000 – 5500 zł.

Śródmieście

Dzielnica na północ od Rynku, sąsiadująca ze Starym Miastem. Cechuje się względnie dobrą lokalizacją oraz specyficzny, dominującym typem zabudowy – w postaci pierzei kamienic – często o charakterze zabytkowym. Ponieważ kamienice są postrzegane przez klientów jako atrakcyjne i cieszą się dosyć dużą popularnością, ceny za wyremontowane mieszkania w budynkach o względnie dobrym stanie technicznym, i położone blisko Starego Miasta, mogą być podwyższone i wynosić 6500 – 7500 zł/mkw. Z drugiej strony sporo oferty ze Śródmieścia to mieszkania bardzo tanie, niedoinwestowane, w złym stanie technicznym. W takim przypadku rząd cenowy może wynosić 4300 – 5000 zł/mkw. Na rynku pierwotnym obserwujemy szybkie zabudowywanie się tego rejonu miasta. Deweloperzy doceniają atrakcyjną lokalizację. Popularne jest m.in. Nadodrze i rejon Kępy Mieszczańskiej a więc tereny dość blisko starówki. Ceny mieszkań na sprzedaż są tu wyższe od średnich stawek dla całego miasta.

Krzyki

To duża, zróżnicowana cenowo i ciesząca się dużą popularnością, południowa dzielnica miasta. Na Krzykach spotykamy rejony o charakterze prestiżowym – np. osiedle willowe Oporów, ale też tańsze lokalizacje, jak nowe budownictwo na Ołtaszynie, Jagodnie, czy też wielką płytę na Gaju. Najniżej wycenia się takie peryferyjne rejony jak Brochów czy Księże.
Z kolei blisko centrum miasta, do rejonu skrzyżowań ulic Hallera i Powstańców Śląskich oraz Hallera i Grabiszyńskiej, stawki są zazwyczaj podwyższone, nawet jeśli chodzi o wielką płytę. Przykładowo: za mieszkania w blokach przy ul. Kamiennej płaci się około 6500 zł/mkw.

Stare Miasto

Ścisłe centrum to zdecydowanie najdroższa lokalizacja wrocławskich mieszkań na sprzedaż – ze stawkami zaczynającymi się od około 7000 zł/mkw. Nieco podwyższone ceny spotykamy też w rejonach okalających centrum – na bliższych Krzykach, w rejonie Szczepina i Nadodrza. W ścisłym centrum za mieszkania w kamienicach przy płycie rynku płaci się nawet około 14 tys. zł/mkw. Do najdroższych lokalizacji wrocławskich zaliczymy też niektóre dzielnice o willowym charakterze. Na południu jest więc to Oporów, na północy Zacisze, Zalesie. Klienci cenią też ładne przyrodniczo tereny i ciekawą zabudowę na Biskupinie czy Sępolnie.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...