Czy jasna bądź ciemna kuchnia wpływa na cenę nieruchomości?

Kuchnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w mieszkaniu. W dużej mierze stanowi o jego funkcjonalności. W popularnym budownictwie deweloperskim, zamiast osobnego pomieszczenia z oknem, królują dziś najczęściej otwarte na salon, niewielkie aneksy kuchenne. Marketingowcy deweloperów przekonują, że to efekt mody i wygody. Czy jednak rzeczywiście?

Aneks kuchenny, czyli otwarta przestrzeń o charakterze wnęki, w której mieszczą się sprzęty kuchenne i meble, jest obecnie rozwiązaniem popularnym. Reklamuje się go jako element dający wygodę, pozwalający połączyć salon z kuchnią.

W praktyce aneks kuchenny spełnia tę samą rolę co tzw. ciemna kuchnia, czyli osobne pomieszczenie bez okna – najczęściej spotykane w budownictwie z lat 60 i 70. Pozwala zaoszczędzić przestrzeń.

Każdy posiadacz ciemnej kuchni zdaje sobie sprawę z jej wad. Są to pomieszczenia malutkie. Brak okna uniemożliwia pozbycie się zapachów kuchennych. Najważniejszy mankament to brak dostępu świeżego powietrza i światła naturalnego i jego nie da się zniwelować. I aneks i ciemna klitka kuchenna to też za małe pomieszczenia, by można było tam komfortowo spożywać posiłek. „Wypychają” więc konsumpcję do pozostałych pomieszczeń, w szczególności salonu.

Zasada jest ta sama – chęć maksymalnej oszczędności przestrzeni, przy zachowaniu funkcjonalności.

Taki stan rzeczy wynika w dużej mierze z oczekiwań klientów. Polacy preferują mieszkania niewielkie, za to funkcjonalne. Obecnie duże metraże nie cieszą się specjalnie wysokim popytem. Widząc tę tendencję, deweloperzy zaczęli budować mieszkania mniejsze i w nowych inwestycjach trudno znaleźć mieszkania o powierzchni 65m2 i więcej.

Preferowanie funkcjonalności kosztem powierzchni prowadzi często do upychania dodatkowych pomieszczeń. W mieszkaniach z reguły dwupokojowych robi się trzy pokoje itp. Taki stan rzeczy odbija się oczywiście również na aranżacji kuchni – najczęściej po prostu niewielkiego otwartego aneksu. Choć na aneksy kuchenne ciągle jest swoista moda, najczęściej – szczególnie w mniejszych mieszkaniach ich obecność podyktowana jest koniecznością, a nie wygodą.

Taki stan rzeczy potwierdzają dane. Firmy deweloperskie w Polsce budują coraz mniejsze mieszkania. Trend trwa od 7 lat, czyli od pęknięcia bańki cenowej na rynku nieruchomości. Obecnie przeciętna wielkość lokali to około 60 mkw. 7 lat temu było to blisko o 10 metrów więcej.

Czy jasna bądź ciemna kuchnia wpływa na wycenę mieszkania? Z danych ofertowych WGN wynika, że tak. Mieszkania z jasną osobną kuchnią są z reguły nieco droższe. Obecnie średnia cen ofertowych mieszkań używanych w całym kraju wynosi około 3000 zł/ mkw. Nieruchomości o jasnej kuchni uzyskują jednak wyceny o kilkaset złotych wyższe – średnio 3300 zł.

Z kolei – jeśli chodzi o ciemną kuchnię bądź tzw. aneks kuchenny. Najniższe stawki ofertowe w takim przypadku dotyczą budownictwa z lat 60 i 70, najczęściej małych niefunkcjonalnych mieszkań postawionych w technologii wielkiej płyty.

Właściciele mieszkań z aneksami bądź klitkami kuchennymi starają się maskować wady na różne sposoby. . Sugeruje się np. by ściany były odmalowane w jasne barwy, podobnie jeśli chodzi o kolor mebli. Brak okna można próbować maskować fototapetą, obrazkami na ścianach i tak dalej. To wszystko jednak tylko półśrodki.

Marcin Moneta, Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...