Mieszkania na poddaszu mogą mieć niższe ceny.

Mieszkania na poddaszu mogą być rajem aranżacyjnym – o ile mamy konkretny i dobry pomysł. Nieruchomości ze skosami kuszą też ceną. Bywa, że stawki za mieszkania na poddaszu są obniżone. Deweloperzy często sprzedają je „w pakiecie” jako górna część mieszkań dwupoziomowych na najwyższej kondygnacji.
Za drugi poziom, czyli właśnie przystosowane do celów mieszkaniowych poddasze, klient płaci nieco mniej za metr kwadratowy. Różnica wynosi zazwyczaj 10 do 15 proc. Firmy deweloperskie oferują poddasza, słusznie widząc w nich ciekawe urozmaicenie oferty, ale jest to też po prostu chęć maksymalnego wykorzystania/sprzedania dostępnej w budynku powierzchni.

Tu ważne zastrzeżenie dla wszystkich, którzy z tą materią obcują po raz pierwszy. Powierzchnia użytkowa poddasza jest odpowiednio wyliczana, w zależności od skosów i ich wysokości. Dodajmy również, że w zależności od przyjętej normy. Dlatego kupując mieszkanie tego typu – czy to na rynku pierwotnym czy wtórnym – warto dokładnie tę kwestię sprawdzić. Wg nowej normy (PN- ISO 9836:1997) powierzchnię użytkową liczy się w 100 proc. od wysokości 1,9 metra, natomiast do tej wysokości nie wlicza się w ogóle. Jeśli chodzi o starą normę (PN 70 B-02365) powierzchnię użytkową liczymy w 50% od 1,40-2,20 m, a powyżej 2,20 m w 100%.

Wady poddasza jako mieszkania

Mieszkania na poddaszu cieszą się sporą popularnością, głównie ze względu na możliwość ciekawej aranżacji przestrzeni i specyficzny „klimat” takiej nieruchomości. Co ciekawe – choć na rynku pierwotnym często spotyka się takie lokale o obniżonej cenie, taka prawidłowość nie zawsze występuje na rynku wtórnym – przede wszystkim dlatego, że sporo mieszkań ze skosami właściciele wykańczają i urządzają pod wysoki standard. Stąd też i ceny mogą być wyższe.
Zanim jednak powiemy o zaletach związanych z aranżacją (zaletach oczywiście dla tych, którzy chcą się tego dzieła podjąć), kilka słów poświęćmy wadom mieszkań na poddaszu. Przede wszystkim oskarża się je o zbytnie „wystawienie” na warunki pogodowe. W grę może więc wchodzić nadmierna wilgoć, zbytnie nagrzewanie się pomieszczenia latem i utrata ciepła zimą. To wszystko prawda, ale równocześnie oznacza to, że dach jak i izolacja termiczna pozostawiają wiele do życzenia.
Dobra izolacja powinna zarówno ograniczać ucieczkę ciepła zimą, jak i też nie dopuszczać do nadmiernego ogrzewania latem. Jeśli tak się dzieje, można zainstalować klimatyzację, ale to rozwiązanie kosztowne i odbijające się na rachunkach za prąd. Inne wyjście to położenie dodatkowej warstwy wełnianej między krokwiami. Izolacja w całości powinna mieć 25 – 30 cm.

Adaptacja poddasza

Możliwość stworzenia niebanalnej przestrzeni skłania klientów do kupna tego typu mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że aranżacja będzie koszto i pracochłonna. Dobrze jest mieć projekt. W grę wchodzą natomiast meble na wymiar.

Najwięcej w zakresie możliwości aranżacyjnych zależy od specyfiki skosów w pomieszczeniu, bo właśnie o nie głównie tu się rozchodzi. Skosy powinny być wykorzystane. Inaczej ta przestrzeń po prostu nam się zmarnuje. Co można zrobić ze skosami? Instaluje się półki, wnęki, schowki. Każde załamanie może być odpowiednio zabudowane. Najwygodniejsze do aranżacji są poddasza o ściankach kolankowych przynajmniej na wysokości 110 cm i z dość stromym dachem. Dachy mansardowe okazują się dość sprawdzać pod względem późniejszych możliwości aranżacyjnych poddasza, także dachy dwuspadowe dają sporo możliwości, natomiast gorzej jest w przypadku dachów czterospadowych.

Kolejna sprawa to oświetlenie Na poddaszach rzadko spotykamy typowe rozwiązania, a więc górne światło. Świetnie natomiast sprawdza się oświetlenie punktowe. W celu jego instalacji możemy wykorzystać np. słupy pionowe w takich pomieszczeniach. Inna rzecz to maksymalnie efektywne wykorzystanie światła dziennego. W tym zakresie wiele zależy od rozkładu okien. Jeśli są one umieszczone w miarę równomiernie na powierzchni dachu, tak też będzie doświetlone pomieszczenie. Jeśli natomiast okna są bardziej na jedną stronę – wtedy ta część mieszkania będzie lepiej doświetlona. Nie musi być to jednak wadą, pod warunkiem, że dostosujemy przestrzeń do dopływu światła. W ciemniejszej części może być np. sypialnia, a więc pomieszczenie przeznaczone głównie na noc, gdzie zbyt szybki dopływ mocnego światła słonecznego nie jest mile widziany. Nie chcemy też by sypialnia zbytnio się nagrzewała. Natomiast w jaśniejszej części poddasza, pod oknami może być np. biurko do pracy, czy sofa do pokoju dziennego itp.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...