MIESZKANIA STUDENCKIE NA WYNAJEM WE WROCŁAWIU

Moneta najnowszeStudenci, którzy nie zadbali o swoje lokum przed końcem roku akademickiego, teraz muszą się spieszyć. Wrzesień to tradycyjnie okres wzmożonego zainteresowania najmem mieszkań. Ile trzeba zapłacić za metr kwadratowy wynajmowanej powierzchni we Wrocławiu? Sprawdziliśmy to. 

Co ma znaczenie dla przeciętnego żaka, który szuka mieszkania do wynajęcia?

W przypadku najmu skierowanego do studentów liczy się oczywiście lokalizacja mieszkania – bliskość uczelni, ewentualnie centrum miasta, bądź dobry dojazd do centrum. Znaczenie ma też to, z którego roku jest budynek mieszkalny, dostęp do podstawowych funkcji (Internet, pralka itp. ) oraz oczywiście stan techniczny.

Do obliczenia średniej cenowej metra kwadratowego wynajmowanego mieszkania braliśmy pod uwagę oferty WGN, które wpłynęły od początku sierpnia do tej pory. 

We Wrocławiu z kwotą 2000 zł bez problemu wynajmiemy już mieszkanie 3 – pokojowe i to w dosyć dobrych lokalizacjach takich jak Biskupin.

Najdroższe lokalizacje mieszkań do wynajmu to Stare Miasto, gdzie za 2 pokoje o metrażu 50 m kw. trzeba zapłacić 3600 zł, czyli ponad 70 zł od metra kwadratowego. Nieco powyżej średniej kształtują się też ceny na Biskupinie. Wynajem trzech pokoi o metrażu 50 metrów w tej lokalizacji to koszt 2000 zł, czyli po 40 zł od metra kwadratowego. Z kolei najtańsze lokalizacje to Psie Pole i Fabryczna. Dwa pokoje na Psim Polu (53 m kw.) będą kosztować studenta 1300 zł miesięcznie, czyli 24 zł za metr kwadratowy.

Wakacje, które mają się ku końcowi, należą do krótkiego okresu zastoju na rynku wynajmu mieszkań. Podaż zdecydowanie przewyższa popyt, jednak wg danych z rynku, ceny wakacyjne były tylko minimalnie niższe od stawek w sezonie. 

Szacuje się, że stawki w ostatnich tygodniach września mogą być wyższe nawet o 10 – 15 proc. W skali całego roku, oraz w porównaniu do lat ubiegłych możemy jednak powiedzieć, że rynek wynajmu mieszkań jest dość stabilny i nie obserwujemy tu znacznych wahań cen. Ogólny wzrost cen jest wyraźnie widoczny dopiero w szerszej skali czasowej. Od 2006 roku, czyli jeszcze przed górką cenową na rynku mieszkań na sprzedaż, ceny wynajmu wzrosły o około 20 – 30 proc. Inwestor, który jest zainteresowany rynkiem wynajmu mieszkań musi się jednak nastawić na zysk w długim terminie. Szacuje się, że koszt kupna mieszkania na wynajem zwraca się najwcześniej po 15 latach, przy średniej rocznej stopie zwrotu wynoszącej około 4 do 6 proc.

 Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

 

Inne w tej kategorii...