Mieszkania z rynku pierwotnego – za ile kupisz we Wrocławiu?

ID-10067261Zakup mieszkania z rynku pierwotnego przynosi przyszłemu właścicielowi szereg korzyści. Przede wszystkim, może on zgłaszać swoje uwagi i sugestie jeszcze na etapie realizacji inwestycji, dzięki czemu nieruchomość może zostać jeszcze bardziej dostosowana do jego indywidualnych potrzeb.

Główną zaletą mieszkań z rynku pierwotnego jest to, że można zaadaptować je wedle własnego gustu, dopasować do indywidualnych potrzeb. Mieszkania takie nie wymagają remontów (a jedynie wyposażenia i urządzenia), co niewątpliwie czeka chyba każdego nabywcę nieruchomości z rynku wtórnego. Nawet bowiem, jeśli mieszkanie z rynku wtórnego spełnia oczekiwania estetyczne nowego właściciela, o tyle niemal zawsze stara się on dopasować je do swoich upodobań, co wiąże się z koniecznością dokonywania remontowych przeróbek.
Jeszcze jedną, dość istotną zaletą nowych mieszkań jest fakt, że kupujący jest zwolniony z konieczności opłacenia podatku od czynności cywilno-prawnych, wynoszącego 2 % ceny transakcyjnej danej nieruchomości. Co równie istotne – mieszkania od deweloperów objęte są okresem gwarancji oraz rękojmi, co jest niewątpliwym atutem i ochroną dla kupującego.

Ile jednak trzeba zapłacić, aby stać się właścicielem nowego mieszkania?
Poniżej zaprezentujemy przykłady uwzględniające cenę i metraż nieruchomości. Wszystkie poniższe mieszkania zlokalizowane są w jednej z dzielnic Wrocławia – Śródmieściu. Pozwoli to zobrazować (na podstawie ofert WGN), ile metrów mieszkania możemy kupić za konkretną kwotę w mniej więcej tej samej lokalizacji.
Jeśli chcielibyśmy kupić mieszkanie z popularnego segmentu metrażowego, to za kwotę 664.700 złotych możemy nabyć nieruchomość o powierzchni 62,56 m2. Jest to cena za mieszkanie luksusowe, z własnym tarasem oraz wspaniałym widokiem na całoroczny ogród. Mieszkanie usytuowane jest na 3 piętrze i składa się z 2 pokoi.
Jeśli interesuje nas trochę większa powierzchnia, to za sumę 766.383 złotych na sprzedaż wystawiono mieszkanie o powierzchni 79,79 m2. W tej cenie otrzymujemy mieszkanie 3 pokojowe, również znajdujące się na 3 piętrze. W najbliższej okolicy znajdują się zabytki dziedzictwa narodowego i trasy spacerowe, co jest niewątpliwym atutem tego miejsca.
Za sumę 986.799 złotych możemy kupić nieruchomość o powierzchni 105,54 m2. Jest to wspaniały dwupoziomowy apartament, na który składają się 2 pokoje. Mieszkanie mieści się na 2 piętrze budynku. Materiały użyte do budowy nieruchomości są najwyższego gatunku, co zapewni pełny komfort jej mieszkańcom.
Chcąc kupić mieszkanie o metrażu 118,16 m2, musimy liczyć się z koniecznością wydania kwoty rzędu 1.104.796 złotych. Tyle właśnie kosztuje dwukondygnacyjny apartament, w którego skład wchodzą 3 pokoje. Luksusowe mieszkanie mieści się na 2 piętrze. W najbliższej okolicy znajdują się liczne parki, co z pewnością zostanie docenione przez miłośników natury i osoby poszukujące spokojnej okolicy, z dala od ulicznego gwaru.
Ostatnio przykładem jest mieszkanie o imponującej powierzchni 183,40 m2. Jego właścicielem można stać się po zapłaceniu kwoty rzędu 1.792.735 złotych. W cenie tej otrzymujemy luksusowy apartament z własnym tarasem, 4 pokojami i wspaniałymi widokami. Mieszkanie to, jak poprzednie, również usytuowane jest na 2 piętrze.

Jak widać, ceny są mocno uzależnione od powierzchni użytkowej danego mieszkania. To, jak dużą nieruchomość kupimy, zależy tak naprawdę od dwóch czynników. Po pierwsze, od środków finansowych lub zdolności kredytowej, jaką dysponujemy. Po drugie, indywidualnymi potrzebami w stosunku do metrażu. Nie wszyscy są bowiem zwolennikami bardzo dużych powierzchni, i metraż około 60 – 70 m2 jest dla nich optymalny. Amatorzy przestrzeni z kolei z pewnością zwrócą swoją uwagę w kierunku przestronniejszych apartamentów.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...