Najniższe ceny metra kw. mieszkań z rynku pierwotnego we Wrocławiu

moneta-noweO ile spadły stawki za mieszkania z oferty deweloperów? To pytanie wydaje się nurtować coraz większą ilość osób, ponieważ niedługo ma wejść w życie nowy program pomocowy – Mieszkanie dla Młodych, następca Rodziny na Swoim.

Nowy program będzie obejmował dofinansowaniem wyłącznie nieruchomości z rynku pierwotnego. Poddaliśmy więc analizie ceny mieszkań nowych na rynku Wrocławskim.Wg różnorodnych szacunków, w ciągu ostatnich 12 miesięcy nowe mieszkania staniały nawet o 7 %. Natomiast w ciągu ostatnich 5 lat spadek ten wyniósł nawet 30 %. Analitycy podkreślają jednak, że widoczne do tej pory spadki cen zaczęły wyhamowywać i niedługo sytuacja na rynku powinna się zrównoważyć. Może być to efektem serii obniżek stóp procentowych, a co za tym idzie – taniejących i coraz bardziej dostępnych kredytów.

Na podstawie raportu NBP można stwierdzić, iż w pierwszym kwartale bieżącego roku 66 % wszystkich transakcji kupna mieszkań w większych miastach było finalizowanych gotówkowo. Kupujący Ci decydowali się najczęściej na droższe mieszkania i takie, których lokalizacja była atrakcyjna.

Z raportu banku centralnego wynika, że średnie ceny ofertowe we Wrocławiu wynoszą 5959 złotych. Rok 2013 można uznać za najbardziej spektakularny pod kątem spadków cen.

W miastach jak Wrocław, dotychczas drogich pod kątem stawek za metr kw., pojawiły się nagle oferty sprzedaży nowych mieszkań w cenie mniejszej, niż 4 tysiące złotych za metr kw.

Przegląd nieruchomości dostępnych w ramach oferty WGN pokazuje jednak, że takie oferty należą do rzadkości.Na wrocławskim rynku najniższe ceny można spotkać w przypadku lokali o bardzo dużej powierzchni.
I tak na przykład mieszkanie o metrażu 165 m2 w dzielicy Krzyki zostało wystawione na sprzedaż za kwotę 4 tysięcy złotych od metra kw, co daje sumę 660 tysięcy złotych za całość.Przegląd dostępnych na rynku pierwotnym ofert potwierdza, że pomiędzy wystawionymi na sprzedaż mieszkaniami można trafić prawdziwą cenową okazję w przedziale kwotowym nawet od 3500 złotych do 4200 złotych za metr kwadratowy. Należy przy tym mieć na względzie, że tego typu nieruchomości oferowane są stosunkowo nieczęsto i dotyczą zazwyczaj obrzeży większych miast. W samych centrach miast przeciętne stawki za mieszkania z segmentu popularnego kształtują się w przedziale od 4700 złotych do 5200 złotych za metr kwadratowy.

Przegląd najtańszych dostępnych na rynku ofert pokazuje tym samym, że zaproponowane na ten moment limity ceny za metr kwadratowy nowego mieszkania w ramach przygotowywanego programu dofinansowania Mieszkanie dla Młodych, są zdecydowanie zbyt wysokie. Według tych limitów ze wsparciem państwa osoba chcąca nabyć nieruchomość we Wrocławiu będzie mogła poszukiwać mieszkań w cenie do 4604 złotych za metr kwadratowy.

Przegląd dostępnych na rynku nieruchomości ofert jednoznacznie pokazuje, że mieszkań, które spełniałyby ten warunek, jest w chwili obecnej bardzo mało.
Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *