Ceny mieszkań na obrzeżach Wrocławia

W ofertach firm deweloperskich coraz więcej nowych mieszkań zlokalizowanych jest w miejscach oddalonych od centrów miast. Często znajdują się one na przedmieściach, bądź w miejscowościach graniczących z centrum. Czy opłaca się takie mieszkanie wybrać?

Z pewnością za decyzją taką przemawiają atrakcyjne ceny. Nowe mieszkania na obrzeżach dużych miast są  o wiele tańsze od tych zlokalizowanych w centrach miast. Zapłacimy za nie nawet o 1000 – 1500 złotych/m.kw. mniej od średnich stawek rynkowych.

Każdy poszukujący mieszkania zapewne miał do czynienia z ogłoszeniami, które kuszą bardzo atrakcyjnymi stawkami. W zeszłym roku m.in. we Wrocławiu można było spotkać oferty sprzedaży nowych mieszkań w cenach poniżej 4 tys. złotych za m.kw. Rzecz jasna takie niskie stawki są raczej rzadkością, ale jednak się zdarzają i dotyczą najczęściej lokalizacji oddalonych od centrum miasta.

Przykładowo – we Wrocławiu, gdzie za mieszkania z rynku wtórnego oferenci w WGN chcą średnio 6000 złotych za m.kw. wśród ostatnich ogłoszeń pojawiła się choćby oferta z peryferyjnego Psiego Pola w cenie 3700 złotych za m.kw. Dla porównania – 58 metrowe mieszkanie w kamienicy na wrocławskim Starym Mieście wyceniono na 7800 złotych za m.kw. Podobne oferty znajdziemy w przypadku wszystkich dużych miast.

Czy opłaca się wybrać z reguły tańsze mieszkanie na przedmieściach, zamiast jego droższego odpowiednika w lokalizacji centralnej? To już decyzja indywidualna kupującego. W przypadku mieszkania na peryferiach do kosztów życia musimy dołożyć koszty dodatkowe – czas, pieniądze potrzebne na dojazd do centrum do pracy, po zakupy itp. Nowe osiedla na przedmieściach oznaczają też często problemy z infrastrukturą i wyposażeniem.

Często brakuje takich punktów jak przedszkola i apteki. Mimo wszystko klient, który zdecyduje się na taki właśnie zakup, zaoszczędzi sporo na kosztach kredytu, bo zadłuży się na mniejszą kwotę. Jak pokazał przegląd cen różnice są dosyć znaczne i sięgają często nawet 20 procent średniej ceny.

Marcin Moneta
Dział Analiz

Inne w tej kategorii...