Wykończone mieszkania sprzedają się najlepiej

W roku 2013 sprzedaż nowych mieszkań okazała się najlepsza od wielu lat. Większość mieszkań wg Reas było kupowanych za gotówkę przez inwestorów, którzy czekali na jak największy spadek cen po boomie.

W 2013 roku sprzedało się 36 tys. lokali, podczas gdy na rynek weszło zaledwie 24 tys. Obecnie w sześciu głównych miastach (w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Trójmieście) deweloperzy mają wystawionych na sprzedaż ponad 41 tysięcy. To o 27 proc. mniej, niż w II kwartale 2012 roku, kiedy wielkość oferty osiągnęła rekordowy poziom.

Z analiz portalu nieruchomości Dompress.pl wynika, że największym zainteresowaniem kupujących cieszą się mieszkania na osiedlach, których budowa już się zakończyła. Szczególnie poszukiwane są oferty, gdzie wykończenie lokalu jest wliczone w cenę. Tym bardziej, że od nowego roku zaciągając kredyt trzeba mieć co najmniej 5 proc. wkładu własnego.

– Dla wielu osób pokrycie wkładu własnego i samodzielne wykończenie mieszkania to zbyt duże obciążenie. Dlatego klienci chętnie wybierają takie inwestycje, w których do zakupionego mieszkania mogą się od razu wprowadzić. W tym roku zauważyliśmy zdecydowany wzrost zapytań o mieszkania na Osiedlu Alpha w warszawskich Skoroszach, na którym oferujemy mieszkania z wykończeniem pod klucz. Inwestycja jest już ukończona, w sprzedaży nie pozostało już zbyt dużo mieszkań, ale osoby, które poszukują niewielkich mieszkań trzypokojowych znajdą na pewno coś dla siebie – wyjaśnia Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Red Real Estate Development.

30

Ceny mieszkań deweloperskich w niektórych miastach zaczęły powoli wzrastać. Najwyższe wzrosty dotyczą wrocławskiego rynku pierwotnego. Nowe mieszkania we Wrocławiu podrożały w tym czasie o ponad 3 procent. Również w Warszawie nastąpił lekka korekta cen wzwyż, natomiast w Gdańsku ceny mieszkań lekko spadły. W pozostałych miastach nie zanotowano większych zmian cenowych.

Porównując ceny z końca 2012 roku, w Warszawie i w Poznaniu ceny poszły w górę. W Krakowie i Wrocławiu średnia cena mieszkań oferowanych przez deweloperów jest bardzo zbliżona do tej sprzed roku. Wyjątek stanowi Gdańsk, gdzie średnie ceny spadły do najniższego od kilku lat poziomu i nowe mieszkania są o prawie 3 proc. tańsze w porównaniu ze stawkami z końca 2012 roku.

Rynek nowych mieszkań jest w tej chwili wspierany nowym rządowym programem dopłat – Mieszkanie dla Młodych. Procesowi sprzedaży sprzyjają również nisko oprocentowane kredyty ze względu na utrzymujące się od wielu miesięcy niskie stopy kredytowe. Popyt jest w tej chwili duży zarówno na mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego. Wszystko wskazuje, że ceny się ogólnie ustabilizowały i klient ma duży wybór na zakup mieszkania na obu rynkach.

RED Real Estate Development

Inne w tej kategorii...