W których rejonach Wrocławia są najtańsze mieszkania na sprzedaż?

na zdjęciu salon w mieszkaniu do wynajęcia we Wrocławiu, w Śródmieściu

Wrocław to jeden z najdroższych i zarazem najatrakcyjniejszych rynków mieszkaniowych w Polsce. Co prawda na mapie dzielnic miasta pod względem cen nieruchomości królują te same, to jednak obserwujemy też wzrost cen i atrakcyjności bardziej peryferyjnych rejonów. 

Tak stało się już kilka lat temu z lokalizacjami na południu miasta i miejscowościami satelickimi. Zauważalny jest wyraźny wzrost wartości nieruchomości w miejscowościach satelickich z miastem od strony południowej (Smolec, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie), co wynika z rozwoju infrastruktury drogowej (dostęp autostrady, obwodnicy Wrocławia), zapewniającej dobrą komunikację z centrum.

W perspektywie podobny proces mogą przejść najtańsze lokalizacje – należą do nich m.in. Leśnica i Psie Pole. Obie są położone na miejskich rogatkach. Na pewno do wzrostu cen mieszkań przyczyni się planowana obwodnica Leśnicy, a w przypadku Psiego Pola – tramwaj na to osiedle. Budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Oczywiście cenowo dominuje tu Stare Miasto. Przeciętne ceny oscylują w przedziale 7 – 8 tys. zł, jednak za naprawdę prestiżowe nieruchomości trzeba zapłacić znacznie więcej. Jeśli komuś marzy się mieszkanie na samej płycie rynku powinien liczyć się z wydatkiem rzędu kilkunastu tysięcy za metr. 60 – metrowy apartament będzie więc kosztował blisko 900 tys. zł.

Lokalizacja w ścisłym centrum podwyższa ceny także nieruchomości tradycyjnie tańszych. I tak – za wielką płytę, ale położoną w sąsiedztwie Rynku, trzeba będzie zapłacić nawet powyżej 7 tys. zł za metr. To znacznie więcej od przeciętnych cen za mieszkania w tym typie budownictwa.

Do najdroższych lokalizacji tradycyjnie już należą Krzyki, zwłaszcza te bliższe, choć ceny – z racji bliskości infrastruktury drogowej (obwodnica miasta, wyjazd na autostradę) trzymają także mieszkania w dalszych lokalizacjach na Krzykach. Zauważalny jest też wyraźny wzrost wartości nieruchomości w miejscowościach satelickich z miastem od strony południowej (Smolec, Kobierzyce, Kąty Wrocławskie), co wynika właśnie z rozwoju infrastruktury drogowej, zapewniającej dobrą komunikację z centrum. Jeśli chodzi o same Krzyki – tu przeciętne ceny ofertowe kształtują się na poziomie 6,5 – 7,5 tys. zł od metra. Ceny transakcyjne są średnio o około 7,5 proc. niższe.

Wysoko wyceniane są też nieruchomości w dalszych dzielnicach, ale dobrze kojarzonych przez mieszkańców. W takich lokalizacjach willowych jak Biskupin, Sępolno, Karłowice, Zacisze zachowała się zabudowa przedwojenna, cechująca się dbałością o jakość życia na danym osiedlu. Wymienione lokalizacje cieszą się też opinią cichych i rekreacyjnych – każda z nich daje dostęp do terenów wypoczynkowych i bulwarów spacerowych nad Odrą. Ceny jednak są znacznie bardziej uzależnione od klasy i standardu budynku. Najwyższe wyceny uzyskują przedwojenne wille i kamienice.

Ciekawym rejonem miasta jest Śródmieście – z największą liczbą przedwojennych kamienic w Polsce. Niestety ciągle większość z nich prezentuje bardzo zły stan techniczny. Stąd duży rozstrzał cenowy. Zazwyczaj mieszkania w budynkach w gorszym stanie mają ceny wyraźnie obniżone w stosunku do średniej. Zdecydowanie droższe są natomiast nieruchomości w odnowionych kamienicach. Stawki potrafią sięgać nawet i 7 tys. zł.

Jeśli chodzi o pozostałe lokalizacje – przeciętny poziom cen trzyma Fabryczna w rejonie ulicy Legnickiej – także osiedla takie jak Gądów czy Nowy Dwór, natomiast taniej jest na Pilczycach i Kozanowie. To ostatnie osiedle mimo że jego skomunikowanie z miastem znacznie się poprawiło, nadal postrzegane jest przez negatywne doświadczenia powodzi. Znacznie wyżej wycenia się bardziej oddalone Maślice.

Ile utargujesz?

Wrocław to trzeci – po Warszawie i Krakowie rynek mieszkaniowy – jeśli chodzi o wielkość i wysokość cen. Wg ostatnich danych NBP przeciętne stawki transakcyjne za mieszkania z rynku wtórnego wynoszą we Wrocławiu 5300 zł/mkw. Drożej jest tylko w Warszawie (7300 zł) i Krakowie (5800 zł). Z danych analityków WGN wynika natomiast, że średnie ceny w stolicy Dolnego Śląska wynoszą około 5700 zł na rynku wtórnym. Ile można utargować od sprzedającego? Średnio około 7,5 proc.
Niezależnie od dzielnicy Wrocław pozostaje bardzo atrakcyjnym rynkiem najmu. Popyt na mieszkania zapewnia duża liczba studentów, absolwentów, pracowników i obcokrajowców. Z tego powodu nawet w dalszych lokalizacjach mieszkania znajdują odbiorców.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...