Różnice w cenie metra kwadratowego – mieszkania we Wrocławiu i poza granicami miasta

moneta-noweCo jest bardziej opłacalne – mieszkanie w centrum, czy wybór mniejszej miejscowości? Kupujący często borykają się z tym dylematem. Sądzą bowiem, że w mniejszej miejscowości mogą kupić o wiele tańsze mieszkanie, niż w ścisłym centrum miasta.

Postanowiliśmy przeanalizować, jak plasują się ceny za mieszkania we Wrocławiu i mniejszych miejscowościach na Dolnym Śląsku. Weryfikacji poddaliśmy ceny mieszkań w segmencie popularnym, o metrażach najbardziej poszukiwanych przez osoby kupujące. Dane rynkowe pokazują, że przeciętny Kowalski poszukuje mieszkania w dwóch lub trzech pokojach o metrażu około 50 metrów kwadratowych. Średnie ceny ofertowe za metr kwadratowy na rynku wtórnym mieszkania we Wrocławiu ( na podstawie danych pochodzących z analizy kwartalnej NBP) kształtują się na poziomie: 5959 złotych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ceny ostatecznych transakcji różnią się mocno od cen ofertowych.

W przypadku Wrocławia i Dolnego Śląska dysproporcje cenowe pomiędzy małymi miasteczkami a centrum miasta są bardzo uwidocznione. Dla przykładu, mieszkanie w dobrym stanie technicznym, o powierzchni nieco ponad 45 metrów kwadratowych w miejscowości Trzebień, tj. w powiecie bolesławieckim, można nabyć już za kwotę 69 tysięcy złotych. To daje zaskakująco atrakcyjną stawkę za metr kwadratowy w wysokości – 1500 złotych. We Wrocławiu natomiast najtańsze mieszkania (w ofercie WGN) o podobnym metrażu są trzy razy droższe. Dla przykładu, za mieszkanie o powierzchni 35 metrów kwadratowych w bloku, na rynku wtórnym, w dzielnicy Fabryczna, zależy zapłacić kwotę 229 tysięcy złotych. Budynek, w którym usytuowane jest mieszkanie pochodzi z 1980 roku. Natomiast trzypokojowe mieszkanie w mniejszym mieście można nabyć już za połowę ceny, jaką należy zapłacić za dość tanią kawalerkę w mieście Wrocław. Dla przykładu, w miejscowości Świętoszów za kwotę 89 tysięcy złotych na sprzedaż wystawiono trzypokojowe mieszkanie o powierzchni niecałych 65 metrów kwadratowych, po generalnym remoncie. W cenie takiej nie znajdziemy praktycznie żadnych mieszkań we Wrocławiu. Za 160 – 180 tysięcy złotych na sprzedaż wystawiane są najtańsze mieszkania jednopokojowe w stolicy Dolnego  Śląska.

Podsumowując: ceny mieszkań w małych miejscowościach są o wiele atrakcyjniejsze, niż w przypadku dużego miasta. Ponadto w małym miecie dużo łatwiej można znaleźć mieszkanie w dobrym stanie technicznym w bardzo atrakcyjnej cenie. Kupujący musi się jednak zdecydować, czy zależy mu bardziej na komforcie i dostępności do usług, miejsca pracy itp., czy też woli za mniejszą sumę nabyć nieruchomość poza centrum miasta.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *