Polacy doceniają zieleń. Mieszkania z ogródkami są droższe

Mieszkania w blokach kojarzą się najczęściej z miejskim, betonowym klimatem i niewielką przestrzenią. Z tego właśnie względu rosnącą popularnością cieszą się mieszkania w blokach położone w zazielenionych okolicach. Jeśli dodatkowo mieszkanie takie posiada przyległy ogródek, jego wartość szybuje w górę. 

Przydomowe ogródki znacząco wpływają na wartość i atrakcyjność  mieszkania wystawionego na sprzedaż. W WGN, na rynku wtórnym takie mieszkania są droższe przeciętnie o 400 złotych za metr kwadratowy. Średnia cen z ostatniego miesiąca, dla mieszkań z ogródkiem wynosiła 3 800 złotych, natomiast stawki dla całego rynku wynosiły w tym samym czasie 3 400 złotych za metr kwadratowy. WP mieszkaniu o powierzchni 50 metrów kwadratowych cena takiego lokalu idzie więc w górę o 20 tysięcy złotych.

Przykładowo, pośród ofert z Krakowa znajdują się mieszkania w nowym budownictwie, w dzielnicy Ruczaj, właśnie z ogródkiem i altaną. Cena takich nieruchomości to 7 000 złotych za metr kwadratowy o około 300 złotych wyższa od krakowskiej średniej.
W Gdański mieszkanie w bloku, do którego przynależy ogródek wyceniono na 6 700 złotych za metr kwadratowy, czyli zdecydowanie powyżej średnich cen, które kształtują się na poziomie 6 100 złotych za metr kwadratowy.

15

W przypadku niektórych ofert ceny mieszkań z ogródkiem są wyraźnie wyższe. Taką sytuację mamy choćby w Szczecinie, gdzie średnia obecnie w WGN wynosi 4 100 złotych za metr kwadratowy, natomiast dla nieruchomości z własnym kawałkiem zieleni jest to już 5 000 złotych za metr kwadratowy.

Podobnych przykładów można podać wiele. Mieszkania, które mają dostęp do własnej zieleni wyceniane są zazwyczaj o kilkaset złotych więcej. Wprawdzie w kontekście podnoszenia ceny mieszkania przez ogród z reguły mówimy o domach jednorodzinnych, ale może nawet większe znaczenia dla mieszkańców zabudowy miejskiej ma nawet mały ogródek.

Rynek produktów przeznaczonych na upiększanie ogródków i działek rozwija się w tempie około 4 proc. rocznie. Polacy w ostatnim czasie wydają na ten cel około 9 miliardów złotych co roku. To pokazuje, że Polakom zdecydowanie zależy na teremach zielonych wokół ich domów i mieszkań.

Przydomowy ogródek uważany jest za cenną rzecz, zwłaszcza w mieszkaniach, gdzie dostęp do zieleni jest nikły. Jeśli więc nasze mieszkania posiada taki ogród, z całą pewnością będziemy mogli sprzedać je po lepszej cenie.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...