Mieszkanie z balkonem sprzedasz drożej

Jak się okazuje, to nie tylko powierzchnia mieszkania i standard wykończenia wpływa na cenę mieszkania. Duży wpływ na jego wartość ma również to, czy posiada on przynależny balkon. Eksperci szacują, że takie mieszkanie z balkonem może być droższe nawet o 20 tysięcy złotych.

Dlaczego balkon ma tak istotny wpływ na zwiększenie wartości mieszkania? Okazuje się, że może być on wliczony do metrażu naszego mieszkania, przez co po prostu wpływa na jego powierzchnię i cenę. Co prawda – spotyka się w tej sprawie różne zdania, a to przez to, że kwestie powierzchni i jej obliczania są w polskim prawie bardzo niejednoznacznie określone.  Istnieją aż trzy ustawy, które odnoszą się do tej sprawy. Chodzi o ustawę o podatkach i opłatach lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 r., o ochronie praw lokatorów z 2001 roku, oraz ustawie o podatku od spadków i darowizn z dnia 28 lipca 1983 r.  W dodatku ustawa o ochronie praw lokatorów odwołuje się do obliczania powierzchni zgodnie z tzw. Polską Normą, tymczasem „w obiegu” są dwie normy (Polska Norma PN-70/B-02365, z 1970 roku, która obowiązywała powszechnie do 1999 roku, oraz nowa norma – PN-ISO 9836:1997). Obie zupełnie różnie regulują kwestię balkonu – wg starszej balkon nie wlicza się do powierzchni mieszkania, natomiast zgodnie z nowszą – wlicza się, z zaznaczeniem jednak, że chodzi o powierzchnie zewnętrzne otwarte (balkony, tarasy), bądź przykryte(loggie). Ta informacja powinna być szczególnie cenna dla wszystkich, którzy kupują mieszkanie – powinni dokładnie czytać umowę, bowiem w niej powinna być informacja o zastosowanej normie przy obliczaniu powierzchni mieszkania.

95

Nie trudno się domyślić, że funkcjonuje w tej sprawie spory problem. Ministerstwo Budownictwa pytane w 2000 roku o sprawę stwierdziło, że nowa norma przeznaczona jest do dobrowolnego stosowania, natomiast stwierdziło też, że „ustalenia normy PN-ISO 9836 mogą być stosowane w projektach budowlanych budynków nowo wznoszonych, odbudowywanych, a także nadbudowywanych i rozbudowywanych, jeżeli zakres nadbudowy i rozbudowy obejmuje wyodrębnioną funkcjonalnie część budynku, w projektach nadbudowy i rozbudowy części budynku nie wyodrębnionych funkcjonalnie oraz w projektach przebudowy, modernizacji lub zmiany przeznaczenia części budynku istniejącego należy stosować takie same zasady obliczania (np. wg PN-70/B-02365) jakie były przyjęte w projekcie budowlanym, na podstawie którego został wzniesiony budynek.”

Nie jest jednak istotne, czy wliczamy balkon do powierzchni mieszkania, czy też nie. Sama jego obecność jest bardzo dużym plusem dla naszego mieszkania.

W WGN wśród ofert z ostatniego miesiąca, te w których wyszczególniono balkon średnio kosztują 3 600 złotych za metr kwadratowy. Mieszkania w których nie ma balkonu wyceniano średnio na 3 300 złotych za metr kwadratowy. Różnica wydaje się  niewielka, ale 300 zł na metrze dla 50 – metrowego mieszkania daje 15 000 złotych, a więc już dużo. Na rynku pierwotnym obecnie mieszkania z balkonami kosztują w WGN 4 800 złotych za metr kwadratowy, natomiast te bez są wyceniane na poziomie 4 400 złotych za metr kwadratowy. Dla 50 metrów kwadratowych daje to już różnicę w cenie wynoszącą aż 20 000 złotych.

Poza balkonami, kupujący zwracają uwagę na obecność przynależnego miejsca parkingowego albo garażu. Jeśli w naszym mieszkaniu nie ma balkonu, możemy więc wyeksponować inne atuty.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...