Mieszkania z wysokimi sufitami cieszą się wzięciem.

Mieszkania z wysokim sufitem cieszą się niezmienną popularnością wśród kupujących. Doceniamy wrażenie większej przestrzeni w mieszkaniu i możliwości aranżacyjne. Tyle, że na wysoki sufit trzeba mieć konkretny pomysł.

Analiza cen na rynku pierwotnym jak i wtórnym potwierdza jednoznacznie, że klienci cenią wysokie sufity. Mieszkania nimi obdarzone uzyskują wyższe wyceny i są poszukiwane. Wysoki sufit to jedna z zalet – modnych obecnie – mieszkań z rynku wtórnego w kamienicach. Na rynku pierwotnym wyższe sufity mają zazwyczaj mieszkania o wyższym standardzie i apartamenty.

Od jakiej wysokości możemy nazwać sufit wysokim? Zgodnie z przepisami – minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić 2,5 metra, na poddaszu 2,2 m. Wysokość 260 – 280 cm wydaje się wartością średnią i często jest uznawana przez właścicieli/ osoby budujące domy za optymalne. O wysokich sufitach można więc mówić przy wysokości przynajmniej 3 metrów i oczywiście ją przekraczającej.

Co zyskujemy takim rozwiązaniem? Przede wszystkim wrażenie większej przestrzeni. Jest ono pożądane zwłaszcza przy dużych pomieszczeniach. Standardowy sufit w dużym salonie może powodować efekt „przytłoczenia”. Dodatkową zaletą są oczywiście możliwości aranżacyjne i większa przestrzeń do wykorzystania.
Wysoki sufit to jednak równocześnie także wyzwanie. Zostawienie go ‘gołego” będzie działać negatywnie na aranżację pomieszczenia. Zaburzy harmonię między „pustą” górą a wykorzystanym dołem. Może powodować efekt „windy” zwłaszcza w stosunkowo małych pomieszczeniach. Należy też pamiętać, że wyższe sufity oznaczają też więcej pracy i dodatkowe koszty w przypadku remontu.

Co zrobić z wysokim sufitem?

1) Obniżenie – jeśli uważamy, że pomieszczenie jest zbyt wysokie możemy zdecydować się na podwieszenie sufitu. Jest to jednak rozwiązanie najdroższe i marnujące przestrzeń. Te same efekty – dużo taniej można uzyskać prostymi rozwiązaniami.

2) Dobór koloru sufitu i ścian. Możemy optycznie obniżyć sufit. W tym celu należy go pomalować na ciemniejszy odcień koloru, który jest na ścianach. Idealne rozwiązanie to ciemniejsze, dopasowane kolorystycznie podłoga z sufitem oraz jaśniejsze ściany.

3) Wykorzystanie przestrzeni u góry – Zniwelowaniu pustki na górze mogą służyć również np. rozłożyste żyrandole, na długich kablach. Kolejnym sposobem na właściwe rozświetlenie wysokiego wnętrza jest zastosowanie oświetlenia punktowego. Popularne halogeny, koncentrujące snop światła ku dołowi, „obniżają” pomieszczenie. Górne partie ścian można też zagospodarować podwieszając tam pułki, np. na książki, lub różne inne gadżety. Pustkę optyczną można zniwelować również poprzez różnego rodzaju elementy wystroju: obrazy, zdjęcia itp. Powinny być one jednak montowane raczej na wysokości wzroku. Można wzmocnić ich ekspozycje poprzez montaż w sąsiedztwie subtelnego światła punktowego.

4) Antresola – to marzenie niejednego kupującego mieszkanie, jednocześnie chyba najlepszy ale zarazem najambitniejszy i najdroższy sposób wykorzystania wysokiego sufitu. Górne, częściowo otwarte na salon pomieszczenie daje zupełnie nowe doznania optyczne. Pozwala niejako „połączyć” górę z dołem i jednocześnie podkreśla przestrzenność mieszkania, dzięki wysokiemu sufitowi. Należy jednak pamiętać, że antresoli nie da się zaaranżować wszędzie. W zależności od przeznaczenia antresoli jej wysokość będzie różna. Jeśli ma być to dodatkowa powierzchnia tylko do spania, minimalna wysokość wyniesie 1,5 metra. Jeśli zamierzamy na antresoli np. pracować, to przydałoby się dla jako takiej wygody, pomieszczenie miało przynajmniej 2 metry. To z kolei oznacza, że główny pokój powinien być odpowiednio wysoki, przez co rozumiemy przynajmniej 4 metry. Mimo wielu kwestii do rozpatrzenia, aranżacja antresoli pozwoli nam efektywnie wykorzystać wysokie pomieszczenie. Balustrada na górze, a więc częściowo otwarta, częściowo zamknięta przestrzeń doda ciekawego charakteru całemu pomieszczeniu. Dodatkowym elementem do wykorzystania będą również oczywiście schody oraz cześć pokoju pod antresolą.

Dział Analiz WGN
Karolina Mydłowska

Inne w tej kategorii...