Mieszkania we Wrocławiu – podsumowanie 2015 roku.

Według rankingów, Wrocław z roku na rok jest coraz atrakcyjniejszym miejscem do życia. Zachęcająca kulturalnie i oświatowo stolica Dolnego Śląska przyciąga coraz większą ilość ludzi. Jednym z powodów jest rozwijający się rynek pracy, dzięki inwestycjom zagranicznych firm dających coraz większą ilość zatrudnienia. Z tego też powodu, powiększa się baza mieszkaniowa, która ma zaspokoić potrzeby mieszkaniowe obecnych i przyszłych Wrocławian. Warunkiem jest jednak zasobność portfela.

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że ceny ofertowe mieszkań we Wrocławiu wzrosły o 1,4 % na rynku pierwotnym, a spadły o 0,8 % na rynku wtórnym, w ujęciu rocznym.

Mieszkania we Wrocławiu - raport

Na rynku pierwotnym mieszkań, średnia cena metra kwadratowego wynosiła 6044 zł. W ujęciu kwartalnym, ceny ofertowe wzrosły o 1 % w stosunku do ubiegłego roku. Ceny transakcyjne obniżyły się o 0,4 % w ujęciu kwartalnym, a w ujęciu rocznym wzrosły – o 2 %. Skąd taka różnica? Dolnośląska Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości w swoim raporcie podkreśla, że ceny ofertowe dotyczą mieszkań, które w standardzie mają podstawowe wykończenie, natomiast ceny transakcyjne to ceny, które dotyczą mieszkań z opcjonalnym wykończeniem. Różnica między cenami ofertowymi a transakcyjnymi sprzedaży mieszkań w tym roku wyniosła 1,5 %, podczas gdy w zeszłym roku, ceny ofertowe były o 2,1 % wyższe od cen transakcyjnych.

Transakcje najczęściej dotyczyły mieszkań o powierzchni od 40 do 60 metrów kwadratowych, dwupokojowych. Wzrosła też liczba ofert dotyczących mieszkań powyżej 60 metrów kwadratowych (25 %). Drastycznie spadł też udział ofert mieszkań do 40 metrów kwadratowych (jeszcze w drugim kwartale 2015 roku udział ofert mieszkań do 40 metrów kwadratowych wynosił 21 %, by w następnym kwartale spaść do 14 %).

Najtańsze mieszkania na rynku pierwotnym można było kupić w okolicach Lipy Piotrowskiej, gdzie średnia cena transakcyjna za metr kwadratowy wynosiła 4 414 zł, na Psim Polu, gdzie za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 4 941 zł oraz na Stabłowicach, gdzie metr kwadratowy kosztował 5 006 zł. Najdroższe średnie ceny transakcyjne we Wrocławiu dotyczyły Gaju (8 156 zł za metr kwadratowy), Placu Grunwaldzkiego (7 157 zł za metr kwadratowy) oraz Grabiszyn (6 943 zł za metr kwadratowy).

Rynek wtórny mieszkań zaliczył małe skoki w górę i w dół. Średnia cena metra kwadratowego we Wrocławiu na rynku wtórnym wynosiła 5 263 zł. Ceny transakcyjne poszły w górę aż o 3,2 % w ujęciu rocznym. Ceny ofertowe spadły, jak już wspominaliśmy wyżej, o 0,8 % w porównaniu do zeszłego roku. Podobnie jak w przypadku rynku pierwotnego, również na rynku wtórnym przedmiotem transakcji najczęściej były mieszkania o powierzchni w przedziale 40-60 metrów kwadratowych (około 47 % transakcji). Podobnie jak w ubiegłym roku, nabywcy najczęściej wybierali mieszkania zlokalizowane w budynkach wybudowanych przed 1945 rokiem (około 25 % transakcji dotyczyło tych nieruchomości). Niewiele rzadziej nabywcy wybierali mieszkania zlokalizowane w budynkach wybudowanych stosunkowo niedawno, po 2005 roku (21 % transakcji).

Najdroższe mieszkania we Wrocławiu na rynku wtórnym znajdziemy na Borku, tam średnia cena transakcyjna wynosiła 7 052 zł za metr kwadratowy. Następnie, najwyższa średnia cena transakcyjna dotyczyła Gądowa Małego, choć ta jest sporo niższa, wynosiła 5 967 zł za metr kwadratowy. Na trzecim miejscu znalazł się Gaj, gdzie średnio trzeba było zapłacić 5 773 zł za metr kwadratowy.

Najtańsze z kolei mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu można było znaleźć na Pilczycach, tam metr kwadratowy kosztował 4 407 zł, następnie na Tarnogaju, gdzie za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 4 534 zł oraz na Karłowicach – 4857 zł za metr kwadratowy.

Katarzyna Surma, redaktor wgn.pl

Inne w tej kategorii...