Mieszkania dwupoziomowe mają wzięcie.

Przeciętnie około 500 tys. zł kosztuje 80 metrowe mieszkanie dwupoziomowe na rynku wtórnym w wiodących miastach kraju – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Gdańsku. Tego typu nieruchomości stanowią zaledwie kilka procent oferty dostępnej na rynku. Cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Moda na mieszkania dwupoziomowe przyszła do nas z Zachodu, choć i w czasach PRL próbowano aranżować takie nieruchomości – nawet w wielkiej płycie. Zdarzają się też dwa poziomy, z wykorzystaniem poddasza, w kamienicach. Jeszcze 10 lat temu mieszkania dwupoziomowe były uważane za prestiżowe. Dziś emocje z nimi związane są mniejsze, co nie znaczy, że nie mają one swoich amatorów. Wręcz przeciwnie – chętnych jest wielu.

Dla deweloperów sprzedaż tego typu nieruchomości to dobry interes – pozwala zagospodarować poddasze. Klienci na rynku pierwotnym mogą liczyć na nieco niższe ceny za metraż dodatkowego piętra. Podobnie jest na rynku wtórnym – zdarza się, że przy dużych metrażach stawki są obniżone, choć nie dotyczy to nieruchomości o wysokim standardzie i świetnej lokalizacji. Te są wyceniane bardzo wysoko.

W peryferyjnych lokalizacjach Warszawy ceny za naprawdę duże metraże będą znacznie obniżone. I tak na przykład – w takich lokalizacjach jak Włochy, Ursus, Bielany czy Bemowo można kupić tego typu nieruchomości już w cenach 4,5 – 5 tys. zł /mkw. ale przy metrażach przekraczających 120 mkw. Na Żoliborzu zdarzają się oferty po 5 – 6 tys. zł. Za bardzo dobre lokalizacje wielkomiejskie płaci się 7 – 8 tys. przy zrównoważnych metrażach 70 – 80 mkw. Za luksusowe apartamenty dwupoziomowe ceny przekraczają 20 tys. zł.

Na głównych rynkach regionalnych wysokie wyceny uzyskują mieszkania dwupoziomowe w bardzo dobrych, centralnych lokalizacjach. Wśród ofert spotyka się takie dosyć często we Wrocławiu m.in. w wyremontowanych kamienicach. W takiej sytuacji ceny sięgają nawet około 7 – 8 tys. co jest zdecydowanie powyżej wrocławskiej średniej ofertowej wynoszącej w WGN około 6 tys. zł/mkw. Podobnie ma się rzecz w Krakowie, gdzie za dobrze utrzymane mieszkanie dwupoziomowe na Starym Mieście oferenci oczekują około 7500 zł od metra. Te w nowszym budownictwie i dobrej lokalizacji często są wyceniane na powyżej 8 tys. zł. Na podstawie powyższych przykładów widać, że koszt zakupu przeciętnego 80 – metrowego mieszkania dwupoziomowego w dużym mieście to około 500 tys. zł.

Skąd popularność mieszkań dwupoziomowych? Dają one oczywiście poczucie większej przestrzeni. Pozwalają niebanalnie rozplanować i zaaranżować mieszkanie, podzielić je na strefy aktywności – dzienną i nocną, czy też ogólnodostępną i „prywatną”. Wyższe piętro daje ciekawszy widok i większy dostęp światła. Jeśli jest taras bądź ogródek można mieć miejską namiastkę domu jednorodzinnego.

Właśnie ta ostatnia kwestia wydaje się największą zaletą takich nieruchomości, dla osób, które chcą żyć blisko innych, w ramach budownictwa wielorodzinnego, w miejskiej zabudowie, ale mieć poczucie zbliżone do posiadania domu. Ten substytut to właśnie mieszkanie dwupoziomowe. Brak sąsiada u góry też stanowi istotną zaletę.

Należy jednak pamiętać, że mieszkania dwupoziomowe mają również swoje wady. Przede wszystkim – z racji dużego metrażu mogą być droższe w eksploatacji. Należy też zwrócić uwagę na stan izolacji termicznej i ogólnie dachu. Jeśli jest źle wykonana latem możemy mieć w domu piekarnik, a zimą może przedostawać się mroźne powietrze.

Ważny jest też odpowiedni metraż. Zbyt małe mieszkanie dwupoziomowe dodatkowo będzie pozbawiane przestrzeni przez schody. No i wreszcie same schody, czyli to co miało być elementem największej zalety, z czasem mogą okazać się gehenną, gdy trzeba będzie każdego dnia kursować do góry i w dół. Poza tym nie są specjalnie bezpieczne dla dzieci.

Oczywiście te mankamenty nie niwelują zalet, choć warto o nich pamiętać, by później nie czuć się rozczarowanym.

Teresa Michniak, Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...