Koszty budowy i remontów mieszkań rosną.

Duży popyt na usługi budowlane i problemy z pracownikami przekładają się na wzrost kosztów robocizny. Drożeją też materiały budowlane. Obecnie przeciętny koszt budowy domu w stanie deweloperskim wynosi około 3200 zł/ mkw.

Wpływ na windowanie cen ma wysoka koniunktura. Dane odnośnie liczby mieszkań oddanych do użytku, budów rozpoczętych oraz liczby pozwoleń są znacznie lepsze niż przed rokiem. Wg GUS w pierwszej połowie 2016 r. rozpoczęto budowę ponad 86 tys.
mieszkań, co stanowi wynik o 7,5 proc. lepszy niż rok temu. Z tego ponad 42 tysiące przypadało na budownictwo deweloperskie na sprzedaż (więcej o 6 proc. rok do roku). Mieliśmy też do czynienia z rosnącą podażą mieszkań. Gotowych lokali oddano ponad 73,6 tys. co stanowi wynik o ponad 15 proc. lepszy niż w pierwszej połowie ubiegłego roku. Zwraca tu szczególną uwagę skokowy wzrost podaży deweloperskiej i spółdzielczej. Deweloperzy oddali ponad 34700 lokali czyli aż o 45 proc. więcej niż w analogicznym okresie ub. roku. Z kolei spółdzielnie dostarczyły na rynek 1003 nieruchomości. Co prawda liczba ta nie jest duża, ale wzrost w stosunku do pierwszych 6 miesięcy roku 2015 wyniósł aż 96 proc.

Liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia (lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym) wzrosła w czerwcu o 27,4% rok do roku i wyniosła 20 866 – podał Główny Urząd Statystyczny. Od początku roku pozwolenia na budowę objęły 98 136 mieszkań, tj. o 13,6% więcej niż przed rokiem. Ponad 13 proc. więcej niż rok temu pozwoleń uzyskała branża deweloperska – 49 265.

Ceny robocizny w górę

Duży popyt musi za sobą pociągać wyższe koszty, zwłaszcza przy braku pracowników – na co cierpi branża budowlana. Wg portalu Wielkiebudowanie.pl obecnie przeciętny koszt budowy domu w stanie deweloperskim (cena obejmuje dodatkowo takie prace jak: instalacje zewnętrzne i wewnętrzne wod-kan , instalacje elektryczne zewnętrzne i wewnętrzne, tynki, posadzki, zabudowy g-k, elementy wykończeniowe: gładzie i malowanie, ocieplenia i elewacje itp.) wynosi 3252 zł/ mkw. z czego 644 zł stanowią koszty robocizny. Z kolei koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym 1875 zł/ mkw. z czego ponad 500 zł to robocizna. Złą wiadomością dla inwestorów jest również fakt, że drożeją materiały budowlane – wykończeniowe i konstrukcyjne. W ostatnim czasie wzrosły głównie ceny materiałów konstrukcyjnych oraz farb i lakierów.

Jeśli chodzi o ceny robocizny – wg barometru portalu Wielkiebudowanie.pl najbardziej w górę poszły prace wykończeniowe wnętrz. Od czerwca do sierpnia zdrożały o ponad 8 proc. Usługi budowlane zdrożały o blisko 5 proc., natomiast prace na zewnątrz budynków o 1,3 proc.

181
Przykłady średnich cen netto robót wykończeniowych na podstawie barometru Wielkiebudowanie.pl: położenie parkietu – 58 zł/ mkw., układanie płytek – 54 zł/ mkw., montaż płyt g-k – 43 zł/mkw., gładź – 16 zł/mkw., montaż paneli – 16 zł/mkw., montaż WC – 91 zł, malowanie – 9 zł/mkw. , wylewka posadzki – 13 zł/mkw.

Przy bardzo wysokim popycie na razie nie ma szans na spadek cen. W tej chwili rosną głównie stawki związane z usługami glazurniczymi, białego montażu i lanych posadzek. Powoli spadają ceny usług malarsko-szpachlarskich, położenia paneli podłogowych. Inne prace raczej też już mają tendencję spadkową.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...