Kawalerki tracą na znaczeniu. Klienci szukają większych mieszkań

Kupujący poszukują dziś najczęściej mieszkań o średnim metrażu, a więc lokali 2-3 pokojowych o powierzchni od 40 do 60 m2. Wybór ten jest o wiele bardziej praktyczny, niż inwestowanie w kawalerki, które szybko robią się zbyt małe.

Eksperci rynku potwierdzają, że popyt na kawalerki nie jest już tak duży, jak przed kilkoma laty. Dawniej wybierano małe mieszkania ze względu na brak możliwości kredytowych na zakup większych metraży. Kawalerka była chętnie wybierana zwłaszcza, jako mieszkanie na „start”, dla młodego człowieka rozpoczynającego studia, lub podejmującego pierwszą pracę.

Teraz możliwości Polaków poprawiły się. gdyż staniały kredyty i same nieruchomości. Do tego dodać należy, że kawalerki często mają wygórowaną w porównaniu do średnich, stawkę za m2. Dlatego klienci coraz częściej, szukając choćby mieszkania na start, decydują się nieco dopłacić i kupić małe, ale już dwa pokoje.

14

Należy dodać, że kawalerki są obecnie coraz rzadziej oferowane przez deweloperów. Widać to choćby na podstawie ofert WGN. Na ponad 570 ogłoszeń sprzedaży mieszkań w nowych budynkach tylko około 70 to mieszkania jednopokojowe, a więc zaledwie ponad 10 procent. Dla porównania – lokali mieszczących się w przedziale powierzchniowym od 40 do 70 m kw. jest 300, czyli około 52 proc. Z kolei lokali o największych metrażach, zaczynających się od 80 m kw. obecnie w ofercie deweloperskiej WGN znajdziemy około 17 proc.

Procent kawalerek w nowym budownictwie jest więc najmniejszy. Jednocześnie jednak średnio są to mieszkania droższe, jeśli chodzi o stawkę za m2. W WGN kawalerka w nowym budownictwie, w skali całego kraju kosztuje przeciętnie 4900 zł za m2, natomiast średnia stawka za mieszkania dwupokojowe, o powierzchni od 40 do 60 m2, jest o około 350 zł niższa i obecnie wynosi w WGN 4550 zł za m2.

Nie dziwi więc fakt, że przy stosunkowo tanim kredycie, wiele osób woli dołożyć i kupić większe mieszkanie. Poza tym, kupno mieszkań co najmniej dwupokojowych objęte jest lepiej programem MdM. Większy metraż oznacza większą dopłatę ze strony państwa.

Czy kawalerki znikną wkrótce z rynku mieszkań? Z pewnością nie, ale na pewno taki metraż nie jest już atrakcyjny. Kawalerki cieszą się za to powodzeniem wśród osób, które poszukują mieszkań na późniejszy wynajem.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...