Kamień, marmur, drewno – te materiały zwiększają wartość mieszkania

Niektóre  elementy wyposażenia mogą podnieść wartość nieruchomości, chociaż część z nich jak np. okna plastikowe, to już nie komfort a standard. Warto więc sprawdzić, które elementy wykończenia mieszkania w sposób rzeczywisty wpływają na jego końcową cenę.

Jeśli planujemy sprzedaż naszego mieszkania, warto zwrócić uwagę na materiały, którymi już teraz je wykańczamy.

Obecnie do mody wróciły m.in. fototapety, a w aranżacja dostępnych w katalogach dość często można zobaczyć tapety, ale w zmienionej formie, niż w latach 90., kiedy tapetowało się całe mieszkania. Obecnie raczej dominują rozwiązania mieszane – częściowo malowane, a częściowo tapetowane ściany, tworzące ciekawą kompozycję kolorystyczną.

Natomiast plastikowe okna stały się już standardem, wydają się coraz bardziej problematyczne. Rzecz jasna lepiej jest mieć wymienione okna, niż starą stolarkę okienną, jednak na topie znów zaczynają być okna drewniane, postrzegane jako produkt wyższej jakości, przyjazny środowisku, posiadający wiele zalet w zakresie regulacji wilgoci, zatrzymywania ciepła w środku i zimna na zewnątrz. Dziś dobre okna drewniane spotyka się często w nieruchomościach wyższej klasy. Czy za kilka lat, potencjalny Kowalski, który zdecydował się na „standardowe” i tańsze plastiki, będzie miał z tego powodu problemy ze sprzedażą, a jego okna zamiast podnosić wartość mieszkania, będą ją obniżać? Ciężko powiedzieć, natomiast warto sprawdzić jak obecnie wyceniane są nieruchomości w zależności od standardu wykończenia.

Wśród najdroższych ofert obecnie z rynku wtórnego w WGN znajdziemy mieszkanie w Krakowie, wycenione na 8000 zł/ m kw., czyli około 1300 zł więcej od średniej cenowej dla tego rynku. Oferent zaznacza, że lokal jest wykończony w wysokim standardzie. Zalicza do niego m.in. schody drewniane, na ścianie łupek naturalny, na podłogach włoski gres oraz parkiet, kominek z granitu i marmuru, okna aluminiowe.

W Białymstoku zdecydowanie cenowo wybija się jedno z mieszkań w centrum. Stawka to 8 tysięcy złotych – o ponad 3 tysiące wyższa od cen średnich dla tego miasta. Oferent zaznacza m.in. że w łazience zamontowana armatura sanitarna pochodzi od znanej, drogiej firmy, do tego jest terakota i glazura, w pokojach natomiast znajdują się podłogi z egzotycznego drewna. W przedpokoju na podłodze położony jest marmur.

Jeden z oferentów, który wystawił na sprzedaż mieszkanie w okolicach Poznania, reklamując je jako „wysoki standard” wymienia m.in. markową armaturę sanitarną, parapety wykonano z marmuru naturalnego, ogrzewanie podłogowe, system rekuperacji, bio kominek, markowe drzwi wewnętrzne.

48

Jak widać na podstawie powyższych przykładów, elementami podnoszącymi jakość oraz cenę mieszkania są wszelkie materiały naturalne. W ogłoszeniach powtarzają się więc elementy wykonane z marmuru, czy kamienia. Podobnie jest z drewnianymi podłogami, które niewątpliwie wpływają na zwiększenie wyceny mieszkania, także parkiet – o ile jest dobrze zachowany, czy nowy. Jeśli chodzi o okna, to za prestiżowe uznaje się dobrze zachowane lub też zupełnie nowe okna drewniane, które traktowane są właśnie jako elementy wysokiego standardu. W łazienkach wymienia się drogą armaturę spod znaku znanych marek oraz terakotę wysokiej klasy i glazurę. Do elementów wysokiego standardu na pewno zaliczymy drzwi antywłamaniowe.

Pamiętajmy oczywiście, że wykończenie mieszkania przy użyciu wyżej wymienionych elementów może wiązać się z bardzo dużymi nakładami finansowymi, jednak warto się zastanowić, czy np. zamiast kłaść panele podłogowe, nie zdecydować się jednak na droższy parkiet. Zapłacimy za to więcej, ale jeśli mamy w perspektywie sprzedaż mieszkania, to w ostateczności inwestycja może nam się zwrócić ze sporym zyskiem.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...