Gdzie tanio, a gdzie drogo kupimy mieszkanie we Wrocławiu?

Wrocław to przyjazne miasto – zarówno młodym, jak i starszym. Nic dziwnego, że jest jednym z najchętniej wybieranych miast przez studentów, a także biznesmenów, ze względu na rosnące centrum gospodarcze. Z badań wynika, że w Polsce społeczeństwo bardzo się starzeje, a polityka prorodzinna prowadzona przez obecny rząd, ma na celu wsparcie młodych Polaków w zakładaniu rodzin. Jedną z najważniejszych decyzji w życiu młodej rodziny, jest zakup pierwszego mieszkania. Jeśli więc wybór padł na Wrocław, warto rozejrzeć się po okolicy i wybrać odpowiednie lokum – wszak liczy się nie tylko rejon, ale i cena!

Jak pokazują badania, po zeszłym, fantastycznym roku sprzedażowym na rynku pierwotnym, teraz przyszedł okres, być może chwilowego załamania. We Wrocławiu wyraźnie spadła ilość transakcji dotyczących najpopularniejszych lokali, od 40-60 mkw. To sygnał dla wrocławskich deweloperów, którzy powinni brać pod uwagę rzeczywiste możliwości finansowe potencjalnych nabywców lokali.

Ofertowa cena metra kwadratowego na rynku pierwotnym we Wrocławiu wynosi obecnie średnio 6 245 zł, natomiast transakcyjna wynosi 2 % mniej – 6 120 zł. Absolutnym liderem jest obecnie wrocławski Gaj, tu średnio za metr kwadratowy naszego M4 wynosi 7 507 zł. To drożej niż w samym Starym Mieście, gdzie za metr kwadratowy musimy zapłacić 7 159 zł.

Gaj kusi nowymi inwestycjami: rozbudowanie osiedla przy Wambierzyckiej czy Puszczykowskiej. Ponadto osiedle wzbogaca się o nową infrastrukturę edukacyjną – przedszkola i szkoły. Cena Gaju wynika również z rewelacyjnego połączenia komunikacyjnego ze ścisłym centrum miasta i innymi jego częściami – Tramwaj Plus objęty systemem ITS (z założenia nie zatrzymuje się na czerwonym świetle – przez cały czas ma zieloną falę), przebudowane skrzyżowania zwiększające przepustowość, szkoły, przedszkola, a także szereg sklepów, w tym dwa centra handlowe.

Na drugim miejscu jest Stare Miasto i miejsce na podium tego rejonu chyba niespecjalnie dziwi. Perła dolnośląskiej architektury, jaką jest wrocławski rynek, przepiękne zabytkowe kamienice, a przed wszystkim ścisłe centrum to jedne z głównym determinant tak wysokich cen. Wrocławskie Stare Miasto skupia wokół siebie szereg nowych inwestycji, o wyższym standardzie.

Z kolei najtańsze mieszkania z rynku pierwotnego znajdziemy na wrocławskiej Lipie Piotrowskiej, Psim Polu i Stabłowicach. Tam za metr kwadratowy mieszkania średnio zapłacimy: 4 285 zł, 4 900 zł oraz 4 969 zł. Cena uwarunkowana jest z pewnością odległością od centrum, a także słabą infrastrukturą łączącą te osiedla zresztą miasta.

Praktycznie co druga transakcja na rynku wtórnym, dotyczyła lokalu dwu i trzypokojowego. Największym wzięciem cieszą się lokale usytuowane w kamienicach i blokach wybudowanych po 2006 roku. Niezmiennie od lat popularna jest tzw. Wielka Płyta, która jest świetnym pomysłem na mieszkanie pod inwestycje – bloki z Wielkiej Płyty we Wrocławiu są dobrze zlokalizowane względem uczelni wyższych, zatem głównymi adresatami tych mieszkań są studenci.

salon w mieszkaniu

Najdroższe mieszkania na rynku wtórnym znajdziemy Maślicach, w pobliżu Stadionu Miejskiego, gdzie średnio za metr kwadratowy zapłacimy 5 767 zł. Na podium znalazły się również Krzyki, gdzie ceny utrzymują się już od kilku lat na wysokim, niezmiennym poziomie. Tu za metr kwadratowy zapłacimy 5 683 zł. Ostatnie miejsce na zwycięskim pudle zajmuje Borek – metr kwadratowy w okolicach ul. Hallera kosztuje 5 667 zł.

Najtańsze mieszkania z kolei oferują okolice Kozanowa, Kleczkowa i Nowego Dworu. Średnio za metr kwadratowy w tych miejscach zapłacimy kolejno: 4 397 zł, 4 439 zł, 4 572 zł.

To ostatnie lata działalności programu Mieszkanie dla Młodych, który niedługo zostanie zamieniony na program Mieszkanie Plus. Specjaliści obserwują rynek i zmiany zachodzące na nim, na przełomie obu tych programów. Dodatkowo, zasób finansowy Polaków zwiększył się dzięki subwencjom programu Rodzina 500+, co ma wpływ na ich zdolność kredytową. Niedługo dowiemy się, czy istotnie przyczynił się do wzrostu zainteresowania kupnem mieszkań.

Katarzyna Surma
Dział Analiz WGN

Inne w tej kategorii...