Dzielnice Wrocławia

Wrocław Stare Miasto

Stare Miasto jest nie tylko historycznym czy administracyjnym, ale także kulturalnym, społecznym oraz rozrywkowym centrum Wrocławia. Znajdziemy tu nie tylko najwspanialsze przykłady architektury miejskiej, ale także najlepsze sklepy, restauracje, bary, galerie, muze oraz inne atrakcje. W samym sercu mieści się oczywiście Rynek Główny, na którym znajdziemy piękne barokowe kamienice, starannie zrekonstruowane po drugiej wojnie światowej. Najbliższą jest sąsiadujący z Rynkiem Plac Solny, również usiany pięknymi kamienicami. Dziś wszystkie zostały pięknie odnowione, a w większości mieszczą się puby, restauracje banki i inne. Wyróżniają się kolorowymi fasadami oraz pięknymi wnętrzami.
Do Rynku Głównego przylega także kościół świętej Elżbiety – czternastowieczny kościół gorycki. Wieża kościoła stanowi świetny punkt widokowy, z którego możemy obejrzeć panoramę miasta.
Nieco dalej na zachód znajduje się żydowska dzielnica Wrocławia. Znajduje się w niejSynagoga pod Białym Bocianem, która została zniszczona jeszcze przed wojną, jest obecnie odbudowywana.
Na północ, znajduje się najstarsze zabudowanie Uniwersytetu Wrocławskiego, na czele ze świeżo odnowionym gmachem głównym. Ta część Starego Miasta kryje w sobie wiele zalet: można tu zjeść niedrogi obiad w barze mlecznym lub spędzić wieczór. Dzielnica uniwersytecka jest położona tuż przy Odrze – a tuż za nią znajdują się słynne wrocławskie wyspy.
W wschodniej części Starego Miasta znajduje się Muzeum Narodowe i Panorama Racławicka. Warto wspomnieć również o przedwojennej Hali Targowej, miejskim Arsenalu, Gotyckim Kościele Marii Magdaleny i św. Wojciecha, oraz o budynku Opery Wrocławskiej.

Wrocław Śródmieście

Śródmieście – była dzielnica Wrocławia. Obszar byłej dzielnicy Śródmieście liczy 16 km² zamieszkuje ją 121 663 osób (na rok 2008). Obecnie dzielnica ta ulega procesowi wyludniania.

Śródmieście położone jest naprzeciw Starego Miasta Wrocławia, na prawym brzegu Odry. Zachodnia część dzielnicy leży między Odrą i Starą Odrą, obejmując najstarszą część miasta – Ostrów Tumski, a także osiedle Ołbin. Wschodnią część Śródmieścia stanowi Wielka Wyspa z osiedlami: Zacisze, Sępolno, Zalesie , Biskupin. Na wyróżnienie zasługuje Ostrów Tumski oraz osiedle Biskupin. Dzielnica ta graniczy bezpośrednio ze Starym Miastem, dzięku czemu w lecie jest pełna turystów, a w czasie roku szkolnego widać wszędzie studentów oraz uczniów. Główne uczelnie to Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna imienia Piastów Śląskich czy położony nad samą Odrą Uniwersytet Wrocławski.

Na tym terenie znajdziemy Centrum Handlowe – Pasaż Grunwaldzki, kluby oraz restaurcaj np. Alibi oraz Ready’s Restauracja Grecka, Muzem Narodowe oraz Rezydent Hotel. Warto również wspomnieć o pięknym Parku Szczytnickim oraz Ogrodzie Japońskim, gdzie znajduje się dużo zieleni, co jest ważne podczas szukania mieszkania. Ważnymi punktami Śródmieścia jest również Politechnika Wrocławska, oraz Pole Kempingowe. Warto również wspomnieć o Wrocławskim ZOO!

Wrocław Krzyki

Krzyki – była dzielnica Wrocławia. Obszar byłej dzielnicy Krzyki liczy 54,3 km², zamieszkuje ją 165 610 osób (na rok 2008). Tę samą nazwę nosi jedno z osiedli w dzielnicy, osiedle Krzyki. Obecnie na terenie Krzyków w miejsce najwyższego budynku we Wrocławiu, buduje się 220-metrowy Sky Tower. W pobliżu zostało również wybudowane nowe centrum handlowe Arkady Wrocławskie. W południowej części Krzyków znajduje się tor wyścigów konnych Partynice. W dzielnicy znajduje się także wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny, Stary Cmentarz Żydowski, Wieża ciśnień, Dworzec Główny, Wrocławski Teatr Pantomimy i wrocławski oddział Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego. Cieszą oko przedwojenne wille czy pałacyki o niespotykanej architekturze. Szczególnie widoczne w okolicach ulicy Kasztanowej, Racławickiej, Powstańców Śląskich czy Sudeckiej. Warto również odwiedzić Aleję Lipową, gdzie znajdziemy przedwojennn, niemiecki kamienice. W Parku Południowym możemy odetchnąć od wszystkich spraw, które nas otaczają i np. Możemy karmić kaczki, lub po prostu spacerować po zielonym parku.

Wrocław Fabryczna

Fabryczna – była największa dzielnica Wrocławia, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej części miasta. Obszar byłej dzielnicy Fabryczna liczy 118,9 km² i jest zamieszkiwany przez 196 912 osób (Na rok 2008).

Nazwa pochodzi od znajdujących się na jej obszarze dużych zakładów przemysłowych.

Na terenie Fabrycznej wyróżnia osiedla, które nazwy pochodzą najczęściej od wsi i miejscowości włączonych kiedyś w granice Wrocławia. Na osiedlu Strachowice znajduje się lotnisko, a wcześniej była tam jednostka wojskowa. Obiekty koszarowe znajdziemy również w Leśnicy przy ulicy Trzmielowickiej. Ciekawym punktem jest Młodzieżowy Dom Kultury „Fabryczna”, który na pewno zapewni ciekawe zajęcia naszym dzieciom, może również i nam samym? Oprócz Fabryk możemy tu znaleźć: Parki – Tysiąclecia, Starachowicki, Park Złotnicki oraz Park Magnolia. Hotel Orbis, Bugatti oraz Biały Kamień zagwarantują nam wygodny oraz spokojny nocleg. Dobre jedzenie zagwarantują nam restauracje, które znajdują się na terenie Fabrycznej, np. Orle Gniazdo. Liczne siłownie oraz szkoły tańca zagwarantują nam ciekawą zajęcia w czasie wolnym. Fabryczna to nie tylko Fabryki!

Wrocław Psie Pole

Psie Pole była dzielnica Wrocławia, zlokalizowana w północnej części miasta. Psie Pole liczy 97,7 km 2, zamieszkuje ją 93 375 osób (na rok 2008)

Psie Pole obejmuje wszystkie osiedla położone na prawym brzegu Odry, Starej Odry i Kanału Nawigacyjnego, m.in. Karłowice, Osobowice i dawniej niezależne miasto Psie Pole. Osiedlem znajdującym się na przeciwnej stronie rzeki jest Kleczków, który leży między Odrą a dworcem Nadodrze. Poza licznymi osiedlami domów jednorodzinnych i willi znajdują się w niej trzy duże osiedla: Zakrzów, osiedle Psie Pole i Różanka.

Na południowym wschodzie dzielnicy znajduje się duży zespół przemysłowy, m.in. Polifarbem i Fabryka Autobusów Volvo. Na Psim Polu znajdująsię również rozległe pola irygacyjne. Na obrzeżach dzielnicy rosną liczne lasy m.in. las rędziński oraz osobowicki. Znajdziemy również tutaj rozległy teren wojskowy, który leży między ulicami Kamieńskiego i Czajkowskiego. Spokojną noc na Psim Polu zagwarantuje nam City Hotel oraz Dom Wrocławski, smacznie zjemy w licznych restauracjach np. Yammi. Bardzo ważnym obietkem na Psim Polu jest Centrum Handlowe Korona, gdzie dostaniemy wszystko czego pragniemy. Liczne Puby, Bary, Siłownie oraz szkoły zagwarantują nam udany dzień spędzony na Psim Polu.